Ознака: владина седница
Македонија 31.03.22 | 19:04

Владата ја усвои Информацијата за исплата на плати во јавниот сектор

Владата на Република Македонија на денешната 35-та седница одржана онлајн, преку видеконференциска врска, ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на плати...

Македонија 23.11.21 | 11:48

Владата ќе одржи седница, ќе ја води Артан Груби

Владата на Република Македонија, денеска, 23.11.2021 година (вторник) ќе ја одржи 120-та редовна седница со која ќе претседава првиот заменик-претседател на Владата...

Македонија 04.08.21 | 19:01

Разрешената Петровска: Останувам во јатото на искрени и чесни борци за здрава животна средина

Ана Петровска која денеска на владина седница беше разрешена од директорската позиција во Државниот инспекторат за животна средина, вели дека останува да се бори за...

Македонија 04.08.21 | 18:57

Коалицијата со Морачанин е поважна од Кочани, Пехчево, Делчево – владината седница со чудни приоритети

Стојанче уште е директор на ЦУК. Разрешена е директорката на Инспекторатот на животна средина. Е, мој народе, за што состанчи Влада! Коалицијата со Морачанин е поважна...

Македонија 06.07.21 | 20:46

Сите одлуки од денешната 86-та седница на Владата

Владата на денешната редовна 86-та седница го разгледа извештајот за спроведениот јавен повик за финансиска поддршка на лиценцирани туристички водичи и донесе одлука...

Македонија 15.06.21 | 08:14

Владата ќе решава дали да се зголеми бројот на гости на прослави, за полицискиот час и забраната за концерти и забави

Целосно укинување од утре на полицискиот час и на ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави, како и дозвола за организација на настани, концерти и забави...

Македонија 11.05.21 | 17:16

Гостите сè уште само на терасите, натпреварите без публика – сите нови мерки донесени на денешната седница

На денешната 69-та седница, Владата ги усвои најновите мерки кои се однесуваат на ограничувањето на движењето на граѓаните, како и други мерки што ги предложи Комисијата...

Економија 16.03.21 | 21:05

Владата усвои информација за унапредување на процесот за фискална децентрализација

Владата на денешната 54-та седница ја усвои информацијата на Министерството за финансии за реформа во насока на унапредување на процесот за фискална децентрализација,...

Македонија 23.02.21 | 10:08

Владата ќе одржи седница напладне, оставките не се на дневен ред

Предлог-програмата за рамномерен регионален развој со која се уредува распределбата на средствата за оваа намена утврдени со годинашниот Буџет, ќе биде една од точките...

Економија 16.02.21 | 17:17

Владата го усвои Петтиот пакет антиковид мерки

Владата на денешната 45-та седница го усвои Петтиот пакет економски мерки, креиран за да обезбеди ревитализирање, стабилност и развој на економијата во услови на Ковид-19,...

Македонија 23.12.20 | 20:32

Парите наменети за карго-аеродром во Штип се пренаменуваат за други инфраструктурни

Владата вечерва на седница го утврди текстот на Анексот на Договорот за концесија склучен помеѓу Република Македонија и ТАВ Македонија ДООЕЛ. -Со Анексот на Договорот...

Скопје 17.11.20 | 12:30

Реконструкцијата на Универзална денеска на владина седница

Владата денеска, на редовната 21 седница, ќе разгледа повеќе предлог-закони и одлуки, меѓу кои е и Предлог-одлуката за одобрување 120.000.000 денари неповратна финансиска...

Економија 10.11.20 | 17:12

Буџетот за 2021 на седница на Влада

Предлог-буџетот за 2021 година, како и Предлог-законот за извршување на буџетот за 2021 година по скратена постапка ќе бидат разгледани на редовната 19. седница на Владата...

Економија 15.10.20 | 00:08

Владата вечерва одобри линија бескаматни кредити за малите фирми погодени од Ковид-19 кризата

Владата на вечерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата за воспоставување на бескаматна кредитна линија со грант компонента наменета за микро и мали претпријатија...

Македонија 14.10.20 | 23:58

Уште 13 основни училишта добија дозвола за физичка настава

На вечерашната 12. седница Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање...

Македонија 14.10.20 | 20:20

Закажана седница на Владата вечерва

Владата вечерва ќе ја одржи својата редовна 12-та седница, која ќе се одржи преку видеоконференциска врска, информираат од прес службата на владата. На дневен ред на оваа...

Македонија 13.10.20 | 08:37

Се очекува Влaдата денеска да ги усвои новите мерки против ширење на заразата

Владата денеска треба да одржи онлајн-седница на која се очекува да ги усвои новите мерки предложени од Комисијата за заразни болести за да се спречи ширење на заразата...

Македонија 01.09.20 | 18:34

Ова се новите замениците на премиерот, претседатели и членови на комисии

Претседателот на Владата Зоран Заев на денешната прва, конститутивна седница, им го честиташе изборот на членовите на Владата и им посака успех во реализацијата на...

Македонија 18.08.20 | 17:37

Владата одлучи кој точно може да следи онлајн настава и што значи тоа за родителите ослободени од работа

Владата на денешната 81-ва седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за организирање на наставата во основните и средните училишта согласно кои...

Македонија 18.08.20 | 12:32

Владата би требало денеска да одлучи за протоколите за настава

На седница на Владата која е закажана за денеска напладне, точка на дневен ред се предложените протоколи за реализација на наставата според конечниот предлог на Комисијата...