Ознака: владина коалиција
Македонија 21.06.22 | 18:55

Помалите партии од власта се креваат против СДСМ: Милевски не го поддржува предлогот на Макрон, на сличен став е и Трајанов

Помалите коалициони партнери на Ковачевски почнаа да се изјаснуваат против францускиот предлог. Првиот човек на ЛДП е на ставот дека билатераланите спорови не смеат...

Македонија 30.03.22 | 22:57

Втора партија од коалиција на власт ги оспорува резултатите од пописот, по ДС на Трајанов и Турците од ТДК

Демократска партија на Турците на Македонија, коалициска партија на власта, со писмо до јавноста ги оспори резултатите од пописот објавени денеска од страна на Државниот...

Македонија 05.11.21 | 14:42

Хоџа: Ахмети нека се навикнува за опозиција

Без да се консултирам со партиското раководство, ви кажува дека во Влада ваква каква што е сега јас чично нема да бидам министер, категоричен е вториот човек на Беса,...

Македонија 05.11.21 | 10:42

Маричиќ демантира дека ќе биде нов мандатар: Приоритет ни е да се зачува парламентарното мнозинство

Консултациите и состаноците и со коалициските партнери и на ниво на СДСМ се во тек. Денеска има серија на средби, очекуваме наредната недела веќе да излеземе со конкретен...

Македонија 05.11.21 | 09:21

Хоџа: Јас лично сум за напуштање на Владата

Прегласувањето на избирачкото место 2107 во општина Желино може да доведе до пад на Владата. Откако Изборната комисија со 6 гласа „За“ одлучи дека на ова избирачко место...

Македонија 05.11.21 | 08:26

Беса денеска одлучува дали ќе ја напушти коалицијата со СДСМ

По вчерашната одлука на ДИК дасе прегласува во Желино, каде во вториот круг со минимално победи кандидатот за градоначалник на БЕСА,  партијата денеска на централното...

Македонија 20.10.21 | 17:44

Мицковски: Беса, ДОМ, ЛДП остануваат во владината коалиција, чекаат од блиску да видат колку брзо ќе тоне бродот

Аналитичарот, Ивор Мицкосвски, ги коментира изјавите на помалите партии дека остануваат дел од владината коалиција. Беса, ДОМ, ЛДП и други партии тврдат дека остануваат...

Македонија 24.08.20 | 21:48

Расколот во ДУИ продолжува: Во изборот министри на Ахмети нема место за Меџити

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, потврдил дека нема промени во листата со предлози за министерски места и дека експертските тимови на СДСМ и ДУИ денеска го завршиле...

Македонија 14.08.20 | 20:26

Груби се огласи: Ниту една од многуте вести во медиумите не е потврдена од наша страна

Разговори за детали, како што се претставени, ниту имало ниту се договорени со ниту една од страните, реагираше Артан Груби од ДУИ, откако медиумите објавија дека постигнат...

Македонија 04.08.20 | 18:03

Паднал договор: ДПА во коалиција со СДСМ

Демократската Партија на Албанците и официјално објави дека ја  прифатила понудата од Зоран Заев, за да биде дел од новата влада. Азем Садику од ДПА ја потврди информацијата ...