Ознака: владимир путин
Калеидоскоп 06.11.20 | 09:24

Шок информација од Русија: Путин поднесува оставка поради болест?

Владимир Путин(68) планира да го напушти претседателското место на почетокот на следната година поради се поголемиот страв за своето здравје, тврдат московски извори,...

Свет 26.10.20 | 11:48

Путин: Повлекувањето на САД од ИНФ е сериозна грешка

Повлекувањето на САД од Договорот за елиминирање на ракетите со среден и краток дострел е сериозна грешка, вели рускиот претседател Владимир Путин. Тој додава дека...

Балкан 15.10.20 | 13:47

Путин ја откажал посетата на Белград во октомври

Рускиот претседател Владимир Путин нема да го посети Белград во октомври, како што најави српскиот претседател Александар Вучиќ, во неколку наврати во последните месеци,...

Свет 09.10.20 | 12:52

Путин ќе ги помирува: Ерменија и Азербејџан на разговори во Москва за Нагорно Карабах

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за смирување на конфликтот...

Калеидоскоп 09.10.20 | 12:30

Мистериозниот живот на љубовницата на Путин: Исчезнала откако му родила близнаци

Руската гимнастичарка која освои и златен олимписки медал Алина Кабаева (37) не е видена во јавност од 2018 година, кога руските медиуми објавија дека е во вториот месец...

Калеидоскоп 29.09.20 | 13:40

Путин размислува да се вакцинира против Ковид-19

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во вторникот изјави дека рускиот претседател Владимир Путин размислува да се вакцинира против коронавирусот. Песков истакна дека...

Свет 28.09.20 | 21:12

Макрон му се закани на Путин: Објаснување или последици

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното труење на опозициониот лицер, Алексеј Навални...

Свет 24.09.20 | 12:14

Путин понуди бесплатна вакцинација на персоналот во ОН со руската вакцина

Во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации, претседателот на Русија, Владимир Путин, понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН со вакцината „Спутник...

Свет 16.09.20 | 20:22

Путин се уште нема одлучено дали ќе прими корона вакцина

Рускиот претседател Владимир Путин самиот ќе соопшти дали и кога сака да прими вакцина за коронавирус, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Самиот ќе...

Македонија 07.09.20 | 21:41

Путин му испрати честитка на Пендаровски за Денот на независноста

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. На средбата, соопшти Кабинетот на претседателот, двајцата соговорници...

Свет 27.08.20 | 17:22

Путин најави втора руска вакцина против Ковид-19 во септември

Рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека втората руска вакцина против корона вирусот ќе се појави во септември. Во интервју за ТВ „Русија 24“, Путин истакна...

Свет 18.08.20 | 13:44

Путин до Меркел: Странското мешање во Белорусија е неприфатливо

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и порача на германската канцеларка, Ангела Меркел, дека какво било странско мешање во текот на протестите во Белорусија ќе биде...

Свет 16.08.20 | 16:51

Путин му ветил помош на Лукашенко за одбрана од надворешна воена закана

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека Русија се согласила да понуди безбедносна помош во случај на надворешни воени закани кон земјата. Лукашенко...

Свет 15.08.20 | 15:53

Лукашенко и Путин очекуваат наскоро да бидат решени сите проблеми во Белорусија

Претседателите на Белорусија и Русија, Александар Лукашенко и Владимир Путин, во телефонски разговор изразиле верба дека сите проблеми што се појавија во Белорусија...

Свет 13.08.20 | 13:32

Путин јавнат на мечка ја носи вакцината што ќе го спаси светот

Францускиот весник „Либерасион“ на насловната страница објави фотографија од рускиот претседател Владимир Путин, облечен како тајниот агент Џејмс Бонд, кој во раката...

Свет 11.08.20 | 10:52

Русија ја регистрира својата прва вакцина против Ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин во вторникот рече дека првата вакцина во светот против коронавирус е регистрирана во Русија. Тој преку Фејсбук изјави дека руските...

Свет 10.08.20 | 20:46

Путин го повика Лукашенко на потесна интеграција со Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, порача дека сака соседна Белорусија да ги реактивира замрзнатите планови за поблиска интеграција со Русија по новата изборна...

Свет 23.07.20 | 21:20

Путин и Трамп разговараа по телефон за иранската нуклеарна програма

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за контрола на вооружувањето и иранската нуклеарна програма,...

Свет 17.07.20 | 13:32

Путин издаде наредба 150 000 војници да заминат на воена вежба

Министерот за одбрана на Русија, генералот, Сергеј Шојгу, во петокот објави дека рускиот претседател Владимир Путин наредил приближно 150.000 војници, повеќе од 26.000 системи...

Свет 17.07.20 | 10:16

Никогаш полесно до руски пасош: Путин има стратешки планови

Рускиот претседател Владимир Путин во вторникот го потпишал долго очекуваниот закон со кој се поедноставува постапката за странците да добијат руско државјанство,...