Ознака: владимир путин
Свет 17.12.20 | 11:35

Годишно обраќање на рускиот претседател, Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се обраќа на големата прес-конференција, која традиционално ја одржува на крајот на секоја година. Сепак, оваа година, поради...

Свет 15.12.20 | 09:29

Путин му ja честита на победата на Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честита победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД, откако Бајден победи на гласањето на Електорскиот...

Свет 02.12.20 | 15:11

Путин наредил масовно вакцинирање против ковид-19 во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин наредил масовно вакцинирање против коронавирусот во Русија, јавува РТ, пренесува хрватски Индекс. Вакцинирањето ќе почне од следната...

Свет 24.11.20 | 13:20

Путин не ја примил вакцината против Ковид-19 затоа што тој не може да биде доброволец

Портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков, изјави дека рускиот претседател, Владимир Путин, досега ја нема примено вакцината против корона вирусот, затоа што тој не може...

Свет 21.11.20 | 17:15

Путин: Русија е подготвена да обезбеди вакцина за други земји

Рускиот претседател Владимир Путин денеска им порача на лидерите на Г20 дека Русија е подготвена да ја обезбеди својата вакцина Спутник V на другите земји на кои им е...

Свет 19.11.20 | 13:22

Путин не можел да престане да кашла, Кремљ се обидел сè да прикрие

Кремљ бил принуден да негира дека Владимир Путин имал здравствени проблеми во средата откако имал напад на кашлица за време на владиниот состанок што бил прикажан на...

Свет 18.11.20 | 23:56

Путин: Мора да се направи отворен и искрен дијалог со луѓето во врска со корона вирусот

Рускиот претседател, Владимир Путин, на владината онлајн седница порача дека властите мора да направат отворен и искрен дијалог со луѓето во врска со корона вирусот,...

Свет 16.11.20 | 14:55

Путин и Макрон телефонски разговараа за Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон, денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Нагорно- Карабах, соопшти Кремљ. Британските медиуми...

Свет 12.11.20 | 09:59

Путин е Ердоган се победниците во Нагорно Карабах

Додека Азербејџан слави, руските тенкови влегуваат во Нагорно Карабах. Јасно е кој е победник во војната во Јужен Кавказ. Покрај Ерменците, губитник е и меѓународната...

Свет 09.11.20 | 13:25

Путин смени тројца министри

Рускиот претседател, Владимир Путин, смени тројца министри од неговата влада. Сменети се министерот за сообраќај Евгениј Диетрич, министерот за животна средина и природни...

Свет 06.11.20 | 11:27

Песков: Претседателот е добро и нема да поднесе оставка

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, демантираше дека рускиот претседател Владимир Путин планира да поднесе оставка. Тој реагираше на пишувањето на британскиот весник...

Калеидоскоп 06.11.20 | 09:24

Шок информација од Русија: Путин поднесува оставка поради болест?

Владимир Путин(68) планира да го напушти претседателското место на почетокот на следната година поради се поголемиот страв за своето здравје, тврдат московски извори,...

Свет 26.10.20 | 11:48

Путин: Повлекувањето на САД од ИНФ е сериозна грешка

Повлекувањето на САД од Договорот за елиминирање на ракетите со среден и краток дострел е сериозна грешка, вели рускиот претседател Владимир Путин. Тој додава дека...

Балкан 15.10.20 | 13:47

Путин ја откажал посетата на Белград во октомври

Рускиот претседател Владимир Путин нема да го посети Белград во октомври, како што најави српскиот претседател Александар Вучиќ, во неколку наврати во последните месеци,...

Свет 09.10.20 | 12:52

Путин ќе ги помирува: Ерменија и Азербејџан на разговори во Москва за Нагорно Карабах

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за смирување на конфликтот...

Калеидоскоп 09.10.20 | 12:30

Мистериозниот живот на љубовницата на Путин: Исчезнала откако му родила близнаци

Руската гимнастичарка која освои и златен олимписки медал Алина Кабаева (37) не е видена во јавност од 2018 година, кога руските медиуми објавија дека е во вториот месец...

Калеидоскоп 29.09.20 | 13:40

Путин размислува да се вакцинира против Ковид-19

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во вторникот изјави дека рускиот претседател Владимир Путин размислува да се вакцинира против коронавирусот. Песков истакна дека...

Свет 28.09.20 | 21:12

Макрон му се закани на Путин: Објаснување или последици

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното труење на опозициониот лицер, Алексеј Навални...

Свет 24.09.20 | 12:14

Путин понуди бесплатна вакцинација на персоналот во ОН со руската вакцина

Во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации, претседателот на Русија, Владимир Путин, понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН со вакцината „Спутник...

Свет 16.09.20 | 20:22

Путин се уште нема одлучено дали ќе прими корона вакцина

Рускиот претседател Владимир Путин самиот ќе соопшти дали и кога сака да прими вакцина за коронавирус, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Самиот ќе...