Ознака: владимир божиновски
Македонија 12.11.21 | 20:35

Божиновски: Предвремените парламентарни избори се единствено решение по делегитимирањето на СДСМ на локалните избори

Заев и СДСМ загубија легитимитет за водење на Владата, а сега со вчерашната постапка има дополнително губење на легитимитетот на СДСМ, рече аналитичарот Владимир Божиновски...

Македонија 26.04.21 | 23:33

Божиновски: И да не го сменат Пауновски, Заев веќе ја направи штетата

Пораката од Заев до Стојко Пауновски е јас сум те ставил, јас ќе ти кажам што ќе правиш. Ставањето на функционер не значи дека тој ќе биде ваш послушник, тој треба да има...

Македонија 29.03.21 | 21:37

Божиновски: Во државата мора да се смени нешто затоа што е закочена работата

Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ посочи дека во државата мора да се смени нешто затоа што е закочена...

Македонија 10.03.21 | 15:54

Божиновски: Јас лично стравувам да пуштам тројца попишувачи дома, а што да кажат хронично болните лица

Коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев дека одложување на пописот ќе нема, политичкиот аналитичар Владимир Божиновски за „Слободен печат“ вели дека се тера...

Македонија 04.02.21 | 13:46

Божиновски: Да се прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за отисок на прстот за пописот

Ако може за некој месец да се одложи пописот тоа би било добро. Поради пандемијата сериозно велам, многу луѓе ќе се плашат. И еве сега изјавуваат може мај или почеток...

Македонија 01.02.21 | 19:34

Божиновски: Корупцијата е најлошо ниво од 1999 година

Методологијата на Транспаренси Интернешнл е истата во изминатите 22 години. Значи од 1999 година кога се забележува тоа и се мери таа перцепција до сега методологијата...

Македонија 14.12.20 | 22:18

Божиновски: Заев и Димитров 7-8 пати тврдеа дека добиле датум, а на крај добивме вето

Аналитичарот Владимир Божиновски во „24 анализа“ на ТВ24 изјави дека ветото од Бугарија, односно немањето на датум за преговори со Европската Унија е неуспех на Заев...

Македонија 26.11.20 | 19:19

Божиновски: Заев толку ја свитка кичмата, што според него партизаните станаа терористи

„Вие да велите дека некој бил администратор што дошол кај нас тоа значи дека илјадниците животи згаснати во таа борба со тие администратори всушност биле самоубиства...

Македонија 07.07.20 | 15:59

Божиновски: Оние кои што не сакаат да кажат за кого би гласале најчесто се определуваат за опозицијата

Анектираните граѓани кои не сакаат јавно да кажат за кого би гласале на престојните избори се најверојатни гласачи. Поголемиот дел од нив што ќе излезат да гласаат се...

Македонија 12.05.20 | 20:17

Божиновски: без присуство на странски набљудувачи, наместо нов парламент може да дојде до нова политичка криза

Според аналитичарот Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И затоа,...

Македонија 03.03.20 | 15:08

Божиновски: Датумот нема да влијае за кого граѓаните ќе гласаат на 12 април

Дали Република Македонија ќе добие датум за влез во ЕУ или не, не е важно, според Владимир Божиновски од ИПИС, затоа што граѓаните на Република Македонија ќе одлучат...

Македонија 21.02.20 | 22:43

Божиновски: Смешно е власта да протестира сама против себе

Смешно е власта да протестира сама против себе истакна политичкиот аналитичар Владимир Божиновски на телевизија „Алфа“ коментирајќи го „Маршот за правда на СДСМ“....

Македонија 24.12.19 | 13:35

ВМРО-ДПМНЕ во предност пред СДСМ со 7-10 пратеници

Последната анкета во која ВМРО-ДПМНЕ има значителна предност пред СДСМ е реална слика за случувањата во Македонија во последниот период и за разочарувањето кое се чувствува...

Македонија 25.09.19 | 21:26

Божиновски: На власта не ѝ одговараат предвремени избори, знаат дека ќе изгубат

Ако сметаше дека има и најмала шанса да победи на избори, ќе ги распишеа уште минатата година, вели политичкиот аналитичар Владимир Божиновски. Божиновски во денешната...