Ознака: Влада Урошевиќ
Култура 20.09.23 | 11:17

Промоција на „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала: разговори со Влада Урошевиќ“ на Владимир Јанковски во „Буква“

Книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски ќе биде промовирана денеска, на 20 септември, во кафе-книжарницата...

Култура 27.08.23 | 12:45

Урошевиќ: Не треба да се впуштаме во полемики за македонскиот јазик

Не треба да се впуштаме во полемики за македонскиот јазик. Тоа според мене е губење време. Ние пишуваме на македонски и не можеме тоа да го доведеме во прашање затоа што...

Култура 27.08.23 | 10:37

Во Москва омаж посветен на академик Влада Урошевиќ

Скопје, 27 август 2023 (МИА) – Олга Панкина вчера во Москва организира омаж посветен на академик Влада Урошевиќ – македонски поет, прозен автор, критичар, есеист, антологичар...

Култура 26.08.23 | 22:09

Влада Урошевиќ: Чест ми е што можам да се придружам на врвната плејада поети

Tрадиционалниот поетски портрет на лауреатот на „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2023 година, македонскиот поет Влада Урошевиќ, се одржа вечерва...

Култура 24.08.23 | 19:56

Влада Урошевиќ: Бесмислени се злонамерните обиди за негирање на македонскиот јазик, тој е рамноправен со светските јазици

Веста дека сум добитник на „Златниот венец“ на годинашниве „Струшки вечери на поезијата“ ми носи многу радост. Ја имав таа среќа да бидам, пред повеќе од шеесет години,...

Култура 24.08.23 | 13:26

Прекрасна е идејата секој поет што ќе добие „Златен венец“ да засади дрво, еден ден овде ќе имаме шума, рече лауреатот Влада Урошевиќ

Со традиционалното садење дрво во „Паркот на поезијата“ неофицијално се означи почетокот на „Струшките вечери на поезијата“. Во паркот дрво засади годинешниот лауреат,...

Култура 23.08.23 | 18:17

Со традиционалното читање на „Т’га за југ“ утревечер свечено ќе се отворат „Струшките вечери на поезијата“

Со традиционалното читање на „Т’га за југ“ утревечер свечено ќе се отворат „Струшките вечери на поезијата“ Со традиционално читање на „Т’га за југ“ и палењето...

Култура 23.08.23 | 18:10

Влада Урошевиќ, добитникот на „Роман на годината” гостуваше на 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

Во рамките на 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ (МСМЈЛК при УКИМ), денес во Охрид се одржа разговор со писателот,...

Култура 10.08.23 | 12:17

Објавена книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ – разговори што Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски ги воделе повеќе од дваесет години

„Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ ги содржи разговорите што Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски ги воделе во временски опсег поголем од дваесет години. Интересно,...

Култура 07.07.23 | 09:37

Нова поетска книга на академик Влада Урошевиќ на руски јазик

Реномираната руска издавачката куќа Центар за книга „Рудомино“ обjави нова поетска книга на академик Влада Урошевиќ по повод неговото прогласување за добитник на...

Култура 26.06.23 | 20:39

Урошевиќ: Мисирков бил визионер во борбата за националниот и културниот идентитет на Македонците

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ од денеска до 30 јуни ги организира Отворените денови кои годинава се во знакот на 70 години од неговото основање и 120...

Култура 15.06.23 | 10:52

Пет години од првото издание на наградуваниот роман „Маџун“ од Влада Урошевиќ, „Или-Или“ го објави во едицијата „ПРОаЗА“

Издавачката куќа „Или-Или“ пет години од првото издание наградуваниот и преведуван роман „Маџун“ од академик Влада Урошевиќ го објави во едицијата ПРОаЗА. Претходно,...

Култура 01.06.23 | 17:35

Беседата на Влада Урошевиќ на врачувањето на наградата „Роман на годината“ за 2022 година

Ви ја пренесуваме во целост беседата на академик Влада Урошевиќ на врачувањето на престижната награда „Роман на годината“. Академик Урошевиќ е награден за романот...

Култура 31.05.23 | 10:47

Македонскиот е јазик кој може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него

Македонскиот јазик е јазик кој може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него. На планот на книжевните идеи имаме што да му покажеме...

Култура 05.05.23 | 13:09

Академик Влада Урошевиќ е автор на годината, според Македонската асоцијација на издавачи

Академик Влада Урошевиќ е автор на годината, според Македонската асоцијација на издавачи (МАИ). Критериуми кои се земаат предвид при доделувањето на наградата и за кои...

Култура 17.04.23 | 11:34

Промоција на збирката раскази „Вонземјанки; раскази од Латинскиот кварт“ од Влада Урошевиќ во МКЦ

Во вторник, на 18 април, во 20 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи промоција на збирката раскази „Вонземјанки; раскази од Латинскиот...

Култура 16.04.23 | 13:30

Промоција на збирката раскази „Вонземјанки; раскази од Латинскиот кварт“ од Влада Урошевиќ во МКЦ

Во вторник, на 18 април, во 20 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи промоција на збирката раскази „Вонземјанки; раскази од Латинскиот...

Култура 24.02.23 | 16:04

Во време кога сите сакаат да напишат современ, јас напишав старовремски роман, рече академик Влада Урошевиќ на промоцијата на „Вистинита но не многу веројатна историја…“

Секогаш кога ќе напишам нов роман долго размислувам каков наслов да му ставам. Знаете, насловот се пишува на крајот. Откако го составив овој долг наслов, во една миговна...

Култура 23.02.23 | 16:34

Промоција на новиот и на уште три евергрин романи од Влада Урошевиќ вечерва во кино „Фросина“

Најновиот роман „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ ќе...

Култура 22.02.23 | 10:53

Свечена промоција на новиот и на уште три евергрин романи од Влада Урошевиќ

Најновиот роман „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ ќе...