Ознака: влада на рм
Економија 05.07.19 | 13:21

Вишокот на храна ќе се донира според закон

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја усвои информацијата за изготвување закон за донирање на вишокот на храна. Според информацијата, како...

Македонија 29.06.19 | 17:14

Објавените аудиозаписи ќе докажат дека претставникот на М-НАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ-систем

Владата преку писмено соопштение информираше дека објавените аудио записи ќе докажат дека претставникот на МНАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ систем...

Македонија 29.06.19 | 12:25

Владата и претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста

Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. Секој ден имаме можност да избереме како...

Македонија 27.06.19 | 23:13

Избрани новите министри во владата на Заев

По повеќе часовна расправа, Собранието избра пет нови министри во Владата на Зоран Заев. Насер Нуредини ќе раководи со Министерството за животна средина, Горан Милевски...

Македонија 27.06.19 | 09:01

Атанасов лаже или Владата крие: Албански ќе учат сите основци од трето одделение?

Заменик-министерот во оставка Петар Атанасов во изјава за Инфомакс вели дека една од причините поради која си заминува од министертвото е што бил изоставен од подготовката...

Македонија 23.06.19 | 14:26

Доктор во култура, банкар во животна средина – кои се новите министри?

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, најави дека ќе достави предлог до Собранието за избор на Трајан Димковски за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини...

Македонија 17.06.19 | 16:21

Министрите во хеликоптер душа немаат од страв, но позираат

Вицепремиерот Бујар Османи покрај официјалните фотографии испратени од прес-службата на Владата и на претседателот Пендаровски на фејсбук објави неколку фотографии...

Македонија 05.06.19 | 16:23

„Пресе“: Ѝ нема спас на владата на Заев

Црвено светло за Албанија и Северна Македонија во ЕУ. Австрискиот весник Пресе, повикувајќи се на дипломатски извори, тврди дека земјите-членки нема да дозволат отворање...

Македонија 05.06.19 | 14:47

На 1 јули пада Влада

Премиерот Зоран Заев од Брисел порача дека можното одлагање на одлуката за датум за преговори од страна на ЕУ ќе ја стави во опасност владата и може да ги врати националистичките...

Македонија 02.06.19 | 13:57

Заев за двегодишнината од формирањето на Владата

На двегодишнината од формирањето на Владата, премиерот Зоран Заев посочи на резултатите што се постигнати во изминатиот период и дека суштинските промени се забележани...

Македонија 18.04.19 | 14:24

Владата и „Репортери без граници“ презадоволни од медиумската слобода во земјава

Владата го поздравува напредокот на земјата за 14 места на листата на медиумски слободи што секоја година ја прави организацијата „Репортери без граници“. Закани за...

Македонија 05.04.19 | 09:22

Милошоски со одговор зошто владата не е крива за ништо

Пратеникот Антонио Милошоски ги сублимира сите причини зошто владата за ништо не е виновна. „Прибидејќи”: – Пожарите се политички подметнати – Економската...

Економија 15.03.19 | 16:57

Владата и Транспаренси интернешанел се препукуваат преку медиумите

Генералниот секретаријат на Владата испрати реакција на писмото од Транспаренси интернешнл Македонија (ТИМ), во кое се посочува дека Владата постапува спротивно на...

Македонија 13.03.19 | 17:06

Лесно може да се случи уште едно фијаско на оваа влада, годинава да не добиеме датум за преговори

Во своето гостување во вестите на телевизија Сител, лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ изрази крајна разочараност од реформските процеси во Македонија...

Македонија 11.03.19 | 21:47

Владината прес-служба испрати сечена, лепена, монтирана видеоснимка од говорот на премиерот

Гебелсовата пропаганда е жива и на денот на одбележувањето на 76-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка! Но, како што нацистите...

Македонија 04.03.19 | 22:34

Чкатроски: Можен е пад на Владата

Политичкиот аналитичар Даме Чкатроски ја предупредува Владата дека ако не ги спроведе препораките од западните сојузници, може да падне. Малку да ја предупредам СДСМ...

Твитови 15.02.19 | 13:52

Влада на РСМ – uninstall, format, repair, restart… delete all

After installing demokratija.exe make sure you: 1. Uninstall Nepotizam.exe 2. Format C: Javna administracija 3. Repair Education.exe 3. Restart state — Бог (@prkosot) February 15, 2019

Македонија 13.02.19 | 22:08

Вонредна владина седница

Владата ќе одржи вонредна седница, на која единствена точка на дневниот ред ќе биде сообраќајната незгода, во кој живото го изгубија 13 лица. Се очекува да биде прогласен...

Култура 08.02.19 | 20:28

Бужаровска: Владата на РМ страшно ги понижи сите дејци во ова поле, а нанесе и срам по етничка основа

Писателката Румена Бужаровска реагира на распределбата на средствата од Годишната програма на Министерството за култура и резултатите од годишнитe конкурси за проекти...

Македонија 07.02.19 | 14:37

Владата крие: Отстранувањето на оградата чини 7 милиони евра?

Фирмите „Серта“ и „Бапал“ се двата сервиси за хигиена што ги одржуваат објектите на државната управа, а истите денеска ја отстрануваат железната ограда пред Владата....