Ознака: Виталиј Кличко
Свет 16.06.23 | 13:29

Кличко: Експлозиите во Киев биле од противвоздушна одбрана

Експлозиите што се слушнаа денеска во Киев беа од системите за противвоздушна одбрана во близина на главниот град на Украина, изјави градоначалникот на градот Виталиј...

Свет 03.06.23 | 09:25

Кличко нареди засолништа да бидат достапни 0-24

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко нареди засолништата да работат 24 часа на ден, по наводите дека трите лица кои загинале воруски ракетен напад останале заглавени...

Свет 24.02.23 | 16:28

Кличко: Ќе надминеме сè и ќе победиме

На годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, денеска зборуваше за „трагичната и психолошки исцрпувачка година“,...

Свет 16.01.23 | 22:52

Кличко: Инфраструктурата на Киев може да се урне во секој момент

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави денеска дека инфраструктурата на главниот град на Украина може да се урне во секој момент, бидејќи спорадичните руски...

Свет 08.12.22 | 08:50

На Киев му се подготвува апокалипса, Кличко со драматичен апел: Луѓе, бидете спремни за бегство, подготовете документи, облека…

Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев, призна дека на украинската метропола и претстои вистинска апокалипса доколку продолжат руските напади врз клучната инфраструктура...

Свет 28.11.22 | 08:39

Кличко му возвати на Зеленски: Нема да се расправам, ниту да се вовлекувам во политички игри

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека нема намера да се расправа, како одговор на критиките упатени од претседателот на државата, Володимир Зеленски,...

Свет 28.11.22 | 08:23

Kличко за Зеленски: Денес, кога треба да бидеме обединети и да работиме заеднo се игра некаква политичка игра

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека нема намера да се расправа, како одговор на критиките упатени од претседателот на државата, Володимир Зеленски,...

Свет 26.11.22 | 10:31

Почна расколот: Зеленски јавно го критикуваше Кличко

Во вчерашното вечерно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски за пвпат јавно го критикуваше градоначалникот на Киев Виталиј Кличко и неговите соработници...

Свет 06.11.22 | 11:09

Кличко им порача на граѓаните на Киев да размислат за привремено иселување

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, за украинската државна телевизија изјави дека главниот град на Украина се соочува со можни прекини на струја и прекини во водоводните...

Свет 17.10.22 | 08:17

Kличко објави дека се слушаат нови експлозии во Киев

– Централниот Шевченковски реон во главниот град на Украина рано утринава беше погоден од експлозии, вторпат во една недела, а градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко...

Свет 26.08.22 | 10:20

Им пречат Пушкин, Толстој, Чехов, Булгаков…: Киев отстранува руски и советски траги од имињата на улиците

Главниот град на Украина, Киев, смени имиња на 95 улици како дел од кампањата за „прочистување“ од руските и советските називи, објави градоначалникот на Киев, Виталиј...

Свет 16.08.22 | 10:30

По 25 годни брак Кличко се разведува среде војна: Моето срце е окупирано со Киев

Поранешниот боксер и актуелен градоначалник на Киев Виталиј Кличко се разведува од сопругата Наталија. Тој за потврдил веста за украинските медиуми и рекол дека одлуката...

Свет 15.08.22 | 15:32

Кличко: Граѓаните да подготват топла домашна облека и ќебиња, температурите ќе бидат под нормалата

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, порача дека следната грејна сезона температурата во домовите во градот ќе биде под нормалата и ќе изнесува 18-19 степени. Барам...

Свет 25.06.22 | 22:15

Градоначалникот на Киев бара истрага – кој стои зад лажниот Кличко?!

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, побара истрагаа по серијата телефонски повици од човек што се претставувал со негово име и ги излажал градоначалниците на Берлин,...

Свет 25.06.22 | 18:08

Лажен видео повик со Кличко – наседнале повеќе европски политичари

Градоначалниците на неколку европски метрополи беа измамени да учествуваат во видео повик со градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Градоначалничката на Берлин...

Свет 27.05.22 | 23:18

Кличко: Се шири моја лажна изјава за Србија, барајте аудио или видео доказ

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко демантираше дека изјавил „Украинците ќе бидат ослободени од Русија како што Албанците се ослободени од Србија“. „Пријатели,...

Свет 27.05.22 | 17:45

„Toa e бесмислица“ велат од тимот на Кличко за изјавата околу Албанците и нивната борба против „српскиот окупатор“

Подготвуваме официјално соопштение за оваа глупост. Наскоро ќе објавиме, коментирале за Нова.рс од тимот на градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко по повод наводите...

Балкан 26.05.22 | 18:00

Вулин: Тоа што Кличко им го признава на Албанците во Србија, ќе мора да им го признае и на Русите во Украина

Министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин остро реагираше на изјавата на киевскиот градоначалник и поранешен боксер Виталиј Кличко, дека како што „Албанците...

Свет 26.05.22 | 17:35

Кличко: Како што Албанците се изборија против српските окупатори, така и ние против Русите

Во разговор за швајцарскиот весник „Ле кантон 27“, градоначалникот на Киев Виталиј Кличко, кој престојуваше во Давос, им се заблагодари на Албанците и на Косово за воената...

Свет 07.05.22 | 10:47

Кличко: Останете дома на Денот на победата над фашизмот, Путин може да ѝ објави војна на Украина

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко ги повика граѓаните да останат во своите домови од утре до понеделник, во периодот кога Русија го одбележува Денот на победата,...