Ознака: Витали Мански
Култура 07.10.19 | 12:34

Бев сведок и учесник на операцијата „Наследник“ која го донесе Владимир Путин на московскиот престол

Витали Мански е роден во 1963 година, во Лвов, Украина/СССР). Дипломирал на престижниот Државен институт за кинематографија во 1989 година (VGIK) и набргу потоа станува еден...

Култура 07.10.19 | 09:13

„Путиновите сведоци“ на Витали Мански на „Киненова“: По проекцијата разговор со режисерот

Филмот „Сомнеж“, чија проекција е закажана за 18 часот денеска во Кинотека, ја започнува денешната фестивалска програма на „Киненова“. Филмот едел од програмата „Посветено...

Култура 02.10.19 | 09:32

Поранешниот советник на Путин, Витали Мански, претседател на жирито на „Киненова“

Витали Мански, режисерот кој се спротивстави на најмоќните светски лидери оваа година е претседател на жирито на „Киненова“. Кога станува збор за современата документаристика,...