Ознака: вируси
Калеидоскоп 03.05.21 | 17:57

40 лаборатории чуваат вируси кои можат да го уништат човештвото, претежно се во САД

Лабораториите со ознака С-4 се оние што ги проучуваат најопасните вируси во светот. Затоа, не е изненадувачки што тие се сметаат за најопасни места во светот, а ги има...

Свет 25.01.21 | 10:49

Се појави кинески документарец од 2017 година за вирусите, се откриваат шокантни работи

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вируси кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен извор на ширење на инфекцијата, но...

Здравје 24.08.20 | 14:10

Виролозите со предлог како во иднина да се спречат пандемии

Во екот на пандемијата на коронавирус што го разори светот, се повеќе и повеќе научници бараат воспоставување глобален систем за рано предупредување за вируси од животни...

Калеидоскоп 12.05.20 | 13:48

40 лаборатории чуваат вируси кои можат да го уништат човештвото

Лабораториите со ознака С-4 се оние што ги проучуваат најопасните вируси во светот. Затоа, не е изненадувачки што тие се сметаат за најопасни места во светот, а ги има...

Свет 30.04.20 | 09:45

Најсмртоносните вируси кои се сè уште присутни на планетава

Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која убива...

Македонија 06.12.19 | 17:28

Груевски му постави дијагноза на Пендаровски: Вирусите на трендерот

Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски на својот фејсбук профил се обрати до јавноста за случувањата во земјата. Тој во своето пишување истакнува дека со...

Здравје 20.10.19 | 12:19

Топлото време носи вируси

Неделата што измина помина во знакот на сончева и невообичаено топла каде во најтоплите региони од државава температурите на воздухот се искачија и до 31 степен. Ова...

Здравје 06.08.19 | 12:51

Идентификувани четири ретки смртоносни вируси во Турција

Група турски научници идентификуваа четири ретки вируси во Турција, што причинуваат хеморагична треска, слабост на бубрезите и слични симптоми и може да доведат до...

Здравје 22.03.19 | 12:50

Како сонот може да помогне против настинка?

Германски научници откриле еден начин на кој сонот ја подобрува способноста на телото да се бори против настинка. Сонот, се чини дека ја зајакнува способноста на одредени...