Ознака: виница
Црна хроника 24.04.22 | 10:14

Ноќен клуб во Виница работел без лиценца, не издвал фискални, а во него се журкале малолетници

На 24.04.2022 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Биро за јавна безбедност и Секторот за внатрешни работи Штип спровелеа заедничка контрола во...

Црна хроника 28.02.22 | 09:14

Допирал и бакнувал малолетничка: Уапсен 53-годишен човек од Виница

Полицијата привела 53-годишен маж од Виница кој допирал и бакнувал малолетничка. На 26 февруари во 15.30 часот од полициски службеници од Полициската станица Виница бил...

Македонија 15.02.22 | 14:01

Петков: Општина Виница ја затекнав со огромни долгови но за краток рок успеавме да го стабилизираме ЈП „Солидарност“

На денешниот регионален отчет „Промени што носат иднина – 100 дена локална власт отчет на ВМРО-ДПМНЕ“ кој што се одржа во Кочани свое обраќање имаше градоначалникот...

Црна хроника 18.01.22 | 14:11

Пронајден женски труп во канал за наводнување кај Виница

Во канал за наводнување во близина на магистралниот пат А3 кај Виница е пронајдено безживотно тело на средовечна жена. Констатирано е дека се работи за 56-годишната Јасмина...

Црна хроника 27.12.21 | 17:38

Со нерегистриран трактор превезувал крадени дрва за огрев

Во селото Трсино во околијата на Виница е откриен човек кој со трајтор превезувал крадено огревно дрво. Дрвата и тракторот биле запленети Полициски службеници од ОВР...

Црна хроника 24.12.21 | 10:26

Уапсен виничанец кој со закана ограбил обложувалница

Во Виница е уапсен разбојник кој ограбил обложувалница во градот. На 22.12.2021 во 20.40 часот во Виница, полициски службеници од ОВР Виница го лишиле од слобода Н.Ј.(36) од Виница....

Црна хроника 18.12.21 | 11:46

При претрес во Виница откриени стебла канабис и марихуана, уапсени пет лица

Четрири лица од Виница и едно од Кочани се уапсени поради незаконско одгледување канабис На 17.12.2021 во 22.55 часот во Виница, полициски службеници од Полициската станица...

Македонија 12.10.21 | 12:06

Петков: Создаваме нова иднина за Виница, уредување на коритото на Виничка река, со пешачки патеки

Дозволете да Ви презентирам уште еден од приоритетните проекти од нашата програма за кој се обврзуваме дека ќе го реализираме, а тоа е регулација на речното корито на...

Македонија 04.10.21 | 11:52

Петков: Создаваме нова иднина за Виница – Нова автобуска станица во Виница и нова викенд населба на Плачковица

Миле Петков, кандидат за градоначалник на општина Виница, презентираше два проекти од програмата на ВМРО-ДПМНЕ, кои, како што нагласи, се од голема важност за сите граѓани...

Македонија 02.10.21 | 21:10

Димитров: Виница е пристојно место за живеење

Во изминатиот период континуирано работевме во секој дел од градот како и во секое населено место. Ги решивме приоритетите кои ги бараа граѓаните, и еден по еден постепено...

Македонија 02.10.21 | 12:56

Петков: Виница има потенцијал за сериозен развој, време е за промени

Виничани се вредни луѓе, си помагаме, соработуваме, затоа и успеваме, вели кандидатот за градоначалник на Општина Виница од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Петков. Ќе изградиме нов...

Македонија 30.09.21 | 19:36

Петков: Ветувам дека Виница ќе добие нова индустриска зона за мало стопанство и изградба на нова автобуска станица

„Решавањето на инфрастуктурните проблеми на граѓаните ќе биде мој приоритет. Ќе ги донесеме сите урбанистички планови за градот и населените места што е основа за...

Црна хроника 04.09.21 | 17:04

Се запали фирма во Виница

На 03.09.2021 во 08,10 часот во Полициската станица Виница од Територијалната противпожарна единица-Виница, било пријавено дека истиот ден во времето од 05,30 до 06,00 часот имале...

Македонија 04.09.21 | 11:31

Нова индустриска зона, автубуска станица, туристичка викенд населба – дел од проектите кои ги ветува Миле Петков за Виница

Ја барам поддршката од сите вас, граѓани на општина Виница, што сакате да делуваме различно од досега. Ве повикувам заеднички да започнеме да ги менуваме работите. Со...

Македонија 11.08.21 | 19:33

Голем пожар избувна над село Лески во близина на Виница

На социјалните мрежи се споделува информација за голем пожар во близина на Виница. Голем пожар избувна над село Лески во близина на Виница. Според сведоци истиот започнал...

Економија 07.07.21 | 14:04

100 денари плата исплатена на работници во јавно претпријатие во Виница

На стотината вработени во комуналното претпријатие „Солидарност“ од Виница вчера им била исплатена платата за мај во висина од 100 денари. Од синдикалната организација...

Црна хроника 26.05.21 | 12:09

Тинејџер прегази малолетник во Виница – со тешки повреди префрлен на лекување во Кочани

Малолетник е тешко повреден откако во него удрил тинејџер со возило марка „опел“. -Вчера околу 20.00 часот на ул.„Христо Узунов“ во Виница, патничко моторно возило „опел...

Здравје 07.05.21 | 16:52

Од коронавирус почина 27-годишно лице од Виница

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.694, бројката на оздравени пациенти е 137.331, на починати е 5.067, а бројот...

Економија 27.03.21 | 13:19

Бочварски: Заврши изградбата на 36 социјални станови во Виницa

Завшуваме со изградбата на социјалната зграда во Виница за згрижување на 36 социјално ранливи категории на граѓани. Останува да се доработи партерното уредување и потоа...

Македонија 24.09.20 | 19:24

Позитивни случаи во градинка во Чешиново и Виница

Позитивен тест на Ковид-19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот по препорака на епидемиолог нема да работи до 30-ти септември, а во...