Ознака: Вилма Русковска
Македонија 17.08.22 | 15:08

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска додека трае суспензијата

По суспензијата на Вилма Русковска, нејзиното место според годишниот план за распоред на обвинители ќе го преземе обвинителката Лиле Стефанова. Стефанова ги водеше...

Македонија 17.08.22 | 12:15

Русковска ќе се жали пред Советот на јавни обвинители

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска која беше суспендирана од функцијата, ќе се жали пред Советот...

Македонија 16.08.22 | 16:20

По суспензијата Русковска со придружба изнесена од канцеларијата, веќе нема пристап до документи и предмети

Со добивањето на решението за суспензија, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал Вилма Русковска со придружба била изнесена од канцеларијата,...

Македонија 16.08.22 | 15:07

Дисциплинска постапка за три обвинители, меѓу нив и Вилма Русковска?

Републичкиот јавен обвинител денеска поднесе предлог за поведување дисциплинска постапка за утврдување одговорност на тројца јавни обвинители, за кои постои сомнение...

Црна хроника 08.08.22 | 13:33

Муараеми поднесе кривична пријава против Русковска

Управата за финансиска полиција денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО), соопшти Управата, наведувајќи дека во пријавата биле...

Македонија 08.08.22 | 08:55

Сега Муареми ќе ја тужи Русковска

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми во текот на денешниот ден се очекува до Основното јавно обвинителство да ги достави најавените кривични пријави...

Македонија 06.08.22 | 09:26

Кога институциите задолжени за борба со криминалот и самите прават криминал

Последните случувања на релација Русковска-Муареми покажуваат дека институциите надлежни за борба со криминалот го правеле токму спротивното. Меѓусебните обвинувања...

Македонија 05.08.22 | 19:22

Судирот Муареми-Русковска е на штета на граѓаните, порача Спасовски

Ова предизвикува штета на граѓаните, затоа што вербата во институциите се губи. Мора секој еден што носи функција, мора да носи одговорност. Не може да се дозволи да се...

Македонија 05.08.22 | 12:52

EУ не зазема став за „војната“ Рускоска – Муареми, бара спроведување на владеењето на правото

Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство...

Македонија 05.08.22 | 12:52

И ЕУ ја откачи Русковска: Проблемот треба да го решат надлежните органи

Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство...

Македонија 05.08.22 | 08:53

УЈП и Финансиската полиција рекератски дувла, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Од препукувањата на обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска и првиот човек на Финансиската полиција Арафат Муареми полека излегува на виделина сето она...

Македонија 04.08.22 | 23:33

Чавков ѝ пиша на Русковска: Им служеше и на бившите и на сегашните, сега си во страв и очај заради 27 април

Твојата загриженост, очај и страв се последица на бруталната злоупотреба на правото на кривично гонење, подеднакво слугувајќи на поранешни и сегашни функционери! Ова...

Колумни 04.08.22 | 22:17

Дволичната обвинителка Рускоска

Ламбе Арнаудов Целата своја работна кариера во правниот систем на Република Македонија ја имаш поминато како инвалидско помагало во служба на СДСМ. Партиски војник...

Македонија 04.08.22 | 19:06

Ременски: Послушај Русковска, да ти кажам словото

Обвинителке Русковска, кога веќе решивте да го спомнете моето презиме во вашето конфузно и панично полноќно обраќање до странските амбасади, европската јавна обвинителка...

Македонија 04.08.22 | 18:02

Реакција на Амбасадата на САД по барањето на Русковска: Ова е прашање за надлежните органи

Амбасадата на САД е вложена во унапредување на владеењето на правото во Македонија и ги поддржува напорите на властите и на правосудството за обезбедување на транспарентност...

Македонија 04.08.22 | 17:22

Aко горам јас, ќе горите и вие – им ветил висок функционер на СДСМ на своите сопартијци

Високо профилиран функционер на СДСМ деновиве упатил порака до актуелни и бивши највисоки партиски функционери дека не планира сам да преземе одговорност за криминалот...

Македонија 04.08.22 | 15:32

Димовски: Забавата допрва почнува, не знам што и е планот на Вилма, ама Обвинителството е болно од метастазиран канцер

Првиот поголем судир со хиерархијата како обвинител ја имав кога одбив да се покорам на сугестиите да изземам од кривичен прогон еден соработник на службите кој во...

Македонија 04.08.22 | 14:59

Николоски за препукувањата Рускоска – Муареми: Македонија тоне во криминал и корупција, нивните меѓусебни обвинувања ќе покажат кој и што правел

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денес од Тетово одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа дали има според него судир меѓу обвинителството...

Македонија 04.08.22 | 10:32

Муареми: Доколку Русковска располага со информации и сознанија, нека поднесе обвинителен акт против мене

Улогата на еден јавен обвинител најмалку од сѐ е да изјавува дека ќе сподели сознанија и информациии со јавноста за таа да суди кој е криминалец. Обвинителката Русковска...

Македонија 03.08.22 | 23:20

Русковска ги повика амбасадите на САД и ЕУ да стават крај на притисоците врз обвинителите од страна на власта

Македонија ниту е диктатура, ниту е монархија. Во Македонија не смее да владее волјата на некои сегашни и поранешни функционери, порачува шефицата на ОЈОГОКК Вилма Русковска...