Ознака: Вевчански карневал
Колумни 12.01.20 | 12:18

33 принципи за живот! Како ТВ-карневал

Васко Шутаров Како деца, во овој период од годината, време на зимски распусти, на единствениот Тв канал кој ни стоеше тогаш на располагање, гледавме серијали за опстанок...

Култура 11.01.20 | 16:56

„Ојш? Ода ам, утре почвит Вевчански карневал“!

Под слоганот „Напрај се Василичар” утре почнува Вевчанскиот карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски и богата програма со културно – забавни содржини Организаторите...

Култура 03.01.20 | 14:33

Кеојш? На Вевчански! – над 1.000 маски и повеќе од 10.000 посетители за Василица во Вевчани

Под слоганот „Напрај се Василичар“ ќе се одржи овогодинешниот Вевчански карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски, богата програма со културно – забавни содржини...

Калеидоскоп 23.01.19 | 20:09

И „BBC News“ со фото галерија од Вевчанскиот карневал

Во македонското село Вевчани повеќе од 800 години се одржува карневал кој во првата половина во јануари ги носи посетителите во некоја поинаква реалност, известува BBC...

Култура 13.01.19 | 19:25

Актуелни теми на Вевчанскиот карневал: Не изостана и промената на уставното име

Промената на устовното име беше главна инспирација на василичарите кои денеска поминаа низ улиците на непокорното Вевчани, кое со години е домаќин на вевчанскиот карневал-театар...

Култура 12.01.19 | 09:04

Почнува Вевчанскиот карневал

Со настап на рок групата „Архангел”, Неша од групата „ Галија”, Културно уметнички работници и ди-џеј Рутбој денеска почнува годинашниот Вевчански карневал. За...

Култура 04.01.19 | 14:51

Вевчанскиот карневал-Големо карневалско доживување на вевчанскиот дух

Од 12-14 јануари во Вевчани ќе се одржи ново издание на манифестацијата „Вевчански карневал“. Градоначалникот на општина Вевчани, Сашо Јанкоски, денеска, на прес-конференција,...