Ознака: вето
Македонија 17.11.20 | 18:30

Мисајловски: Вето или датум, што добивме сега?

Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил објави: ВЕТО или ДАТУМ, што добивме сега ?? Оставки и одговорност мора да има !!! ВЕТО или ДАТУМ,...

Балкан 17.11.20 | 18:20

Захариева: Благодарност на Берлин за помошта, Бугарија вели „не“ за преговарачката рамка на Македонија со ЕУ

Бугарија во оваа фаза не може да ја поддржи преговарачката рамка со Република Македонија, како и одржувањето на првата меѓувладина конференција, затоа што предложениот...

Свет 17.11.20 | 08:20

Унгарија и Полска ставија вето на седумгодишниот буџет на ЕУ

Унгарија и Полска денеска го блокираа усвојувањето на седумгодишниот буџет на ЕУ и планот за закрепнување од пандемијата на корона вирусот поради новиот механизам...

Македонија 06.11.20 | 13:58

Заев: Имаме прва блокада од Бугарија, ова е прво непријатно чувство

Бугарија го прекрши членот 2 од Договорот за доборососедство и ја даде првата блокада за преговарачката рамка за Макеоднија во Европката унија, објави премиерот Зоран...

Македонија 05.11.20 | 09:16

„Братска“ Бугарија ни стави вето: Захариева потврди дека нема да има „да“ за Македонија

Нема начин во оваа фаза да се каже „да“ за почетокот на преговорите меѓу Македонија и ЕУ, изјави бугарската министрска за надворешни работи. Екатерина Захариева, нагласувајќи...

Македонија 28.10.20 | 13:00

Бугарскиот амбасадор потврди дека нема да отстапат од вето за Македонија ако нема договор за спорните прашања

Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада. Тоа што се говори внатре во ЕУ е проблем на Унијата и тоа е проблем...

Свет 23.10.20 | 20:20

Италија стави вето на договорот за употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Италија ја спречи телекомуникациската компнанија „Фаствеб“ да потпише договор со „Хуавеи“ за снабдување опрема за својата 5Г основна мрежа, велат два извори блиски...

Македонија 23.10.20 | 17:06

Каракачанов за Сител: Ветото за преговори ќе ги научи политичарите во Македонија на важна лекција

Бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов во изјава за телевизија „Сител“ вели дека блокадата на пристапните преговори за Македонија во декември ќе биде...

Македонија 07.05.20 | 11:30

Борисов јасно кажа дека ќе има вето во ЕУ, паднаа во вода лагите на Заев и Пендаровски дека ова е билатерално прашање

Со последната изјава на премиерот Бојко Борисов станува јасно дека Бугарија подготвува вето за Македонија во Европската унија. Ако за Грција проблем беше името на Македонија,...

Свет 02.02.20 | 09:54

Курц се закани со вето на буџетот на ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се закани со вето ако Европската комисија инсистира на својот предлог земјите-членки да плаќаат 1,11 проценти од нивниот БДП во...

Македонија 22.01.20 | 10:40

Амбасадор на Франција: Француското вето за преговори не значеше „не“ туку дека треба да се почека

Ветото на Франција за почеток на преговорите за пристап со Македонија и Албанија не значеше „не“, туку дека треба да се почека, изјави францускиот амбасадор...

Вести 17.01.20 | 11:10

Грција се закани со ново вето во ЕУ

Доколку политичкото решение за Либија не вклучува поништување на потпишаните меморандуми со Турција, тогаш Грција ќе стави вето во ЕУ и тоа на ниво на министри за надворешни...

Балкан 17.01.20 | 11:10

Мицотакис: Грција ќе стави вето во ЕУ ако во решението за Либија не е вклучено поништување на меморандумот со Турција

Доколку политичкото решение за Либија не вклучува поништување на потпишаните меморандуми со Турција, тогаш Грција ќе стави вето во ЕУ и тоа на ниво на министри за надворешни...

Балкан 04.11.19 | 10:19

„То Вима“: Следните потези на Атина за Скопје и Тирана по француското вето

Атина планира конкретни потези во следниот период со цел да ја потврди надградената улога што се обидува да ја има на Балканот и да спречи развој на настаните, особено...

Балкан 04.11.19 | 10:14

„То Вима“: Следните потези на Атина за Скопје и Тирана по француското вето

Атина планира конкретни потези во следниот период со цел да ја потврди надградената улога што се обидува да ја има на Балканот и да спречи развој на настаните, особено...

Македонија 09.10.19 | 21:39

Италија се подготвува за вето: или Албанија и Македонија или ниту една

Нема промена на ставот за започнување на преговори за Албанија по дискусијата во холандскиот парламент за започнувањето на преговорите на Албанија и Македонија со...

Балкан 30.09.19 | 12:30

Костас А. Караманлис: Ако биде потребно ќе играме на картата на вето за интеграција на соседите во ЕУ

Ќе направиме сѐ за да се ублажат последиците од Договорот од Преспа, ќе ги заштитиме трговските ознаки и секако, правилно ќе играме, а ако биде потребно и со картата вето...

Македонија 31.03.19 | 21:20

Мицотакис во Солун најави вето на пристапувањето на Македонија во ЕУ

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија “Нова демократија”, Киријакос Мицотакис, кој е во водство на анкетите во оваа изборна година, изјави дека доколку дојде...

Балкан 11.02.19 | 11:43

Мицотакис со порака до Скопје: Ќе го искористам правото на вето

Скопје треба да знае дека ќе се најде соочено со Грција ако продолжат со однесување кое ги поткопува националните интереси, порача лидерот на опозициската Нова демократија,...