Ознака: вето
Македонија 02.01.21 | 09:28

„Трнливиот пат“ на Македонија кон ЕУ доби рампа во 2020, како ли ќе продолжи во 2021

Изминатата година беше турбулентна на секој план – пандемија на Ковид-19, предвремени парламенарни избори, економска криза, но беше бурно и во нашите евроатлантски интеграции....

Свет 02.01.21 | 08:24

Републиканците во Конгресот контра Трамп: Го поништија неговото вето за Законот за одбрана

Републиканците во Сенатот, партијата на претседателот Доналд Трамп, гласаа за укинување на неговото вето, првпат по скоро четири години од неговиот мандат, со што овозможија...

Свет 24.12.20 | 09:14

Ова е подарок за Русија и Кина: Трамп стави вето на воениот буџет

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на предлог-законот за воениот буџет, кој треба да изнесува 740 милијарди долари. За жал, овој предлог-закон за воен буџет...

Колумни 23.12.20 | 16:41

Историја на д’вката!

Петар Поп-Арсов Си бидна и ветото! Малку беше на рати,развлечено, размачкано ирастегнато. Растегнато како разџвакана „д’вка“ во забите на возрасен човек, кој како дете...

Македонија 18.12.20 | 20:25

Пендаровски: Веројатно Бугарија ги научи лекциите од Грција дека, ако не блокира сега, нема кога

Сите мислевме дека со тие забелешки ќе можеме да ги почнеме преговорите. Веројатно Бугарија ги научи лекциите од Грција дека, ако не блокира сега, нема кога, изјави вечерва...

Вести 16.12.20 | 21:02

Влада: Бугарија го потврди ветото, изневерeни се европските вредности и очекувањата на нашите граѓани

Владата на Република Македонија и во овој случај, по повод денешните заклучоци на Комитетот на постојани претставници (КОРЕПЕР) изразува разочарување што ЕУ не најде...

Македонија 15.12.20 | 11:56

Биљали: Не треба многу емотивно да го прифаќаме ветото од Бугарија

Според аналитичарот Мерсел Биљали не треба да трошиме време на минатото, туку би се насочил кон Мини шенген. ЕУ има многу проблеми сега, имаме и дијаметрални разлики...

Македонија 14.12.20 | 22:18

Божиновски: Заев и Димитров 7-8 пати тврдеа дека добиле датум, а на крај добивме вето

Аналитичарот Владимир Божиновски во „24 анализа“ на ТВ24 изјави дека ветото од Бугарија, односно немањето на датум за преговори со Европската Унија е неуспех на Заев...

Македонија 13.12.20 | 22:25

Ковачев: Јас не гледам никаква блокада

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент Андреј Ковачев вечерва во „Трилинг“ на ТВ24 зборуваше за односите помеѓу Македонија и Бугарија и ветото, за кое тој смета...

Свет 09.12.20 | 16:36

Унгарија и Полска постигнаа договор со Германија за Буџетот на ЕУ

Полска и Унгарија се согласиле на компромис со Германија за деблокирање на буџетот на Европската унија од 2,2 трилиони долари. Како што пишува „Блумберг“, компромисот...

Македонија 08.12.20 | 21:05

Пендаровски: Ако Бугарија продолжи со острата реторика, нема договор

Ветото на Бугарија не е ништо ново. Имаме уште два дена, кога е состанокот на шефовите на држави и влади во Брисел, но досега нема пробив во разговорите на работните групиу...

Македонија 08.12.20 | 17:11

Ветото на Бугарија е неодговорна геостратешка грешка, македонската иднина е европска велат од Владата

Република Бугарија стави вето на почеток на преговорите на Македонија со Европската Унија и со тоа застана на патот на нашата европска интеграција за која во повеќе...

Македонија 08.12.20 | 08:44

Македонија и со променето име чека преговори од 2005 година, Бугарија бара и ревидирање на историјата

Денеска се одржува министерскиот состанок за европски прашања на кој требаше да се даде зелено светло за одржување на првата меѓувладина конференција со Македонија,...

Македонија 08.12.20 | 08:35

Османи: Можно е да има трети земји кои прават штети врз процесот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, вечерва во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 рече дека можно е и други земји да застанат на патот на процесот кон полноправно...

Македонија 07.12.20 | 08:42

Македонија утре ќе го добие четвртото вето во помалку од 2 години

Советот на министри на ЕУ (GAC) закажан за утре, 8 декември, ќе се одржи преку видеоконференциска врска на министрите, без присуство, соопшти пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио...

Македонија 05.12.20 | 18:45

„24 часа“ сега најавува тргање на ветото, ама Бугарија подоцна може да блокира?

Бугарскиот весник „24 часа“ најавува дека Бугарија ќе го тргне ветото за Македонија во текот на следната недела, откако ќе добие гаранција дека во секое време ќе може...

Македонија 02.12.20 | 23:17

Милошоски со вести од Брисел: Кон ветото на Бугарија се придодаваат уште две земји членки на Унијата

Вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само предлог-преговарачката рамка, објавува на својот профил...

Балкан 19.11.20 | 15:40

Захариева: Не е проблем само говорот на омраза, во Македонија ги кочат и бугарските инвестиции

Бугарската министерска Екатерина Захариева, при гостување во телевизијата „Нова“ порача дека Бугарија ги почитува своите соседи и има интерес за европска интеграција...

Македонија 19.11.20 | 14:46

Осумдесет проценти од Бугарите го одобруваат ветото за Македонија

Речиси 80% од бугарските граѓани го одобруваат ветото што Бугарија го стави за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. Вакви се резултатите на онлајн анкетата на...

Македонија 19.11.20 | 14:33

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи: Софија не требаше да го употреби „тешкото оружје“ за Македонија

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскотo „Фокус радио“ изјави дека Бугарија многу брзо...