Ознака: ветинг
Македонија 19.12.20 | 10:01

Мицкоски: Се додека има некој како Заев кој се јавува по судии и диктира одлуки, ќе имаме криминал кој се амнестира

Излажаа и за ветингот на судиите, затоа што го држат на краток ланец сваровски и трас-трас судството за да амнестираат криминал, но тоа нема да ги спаси за криминалите,...

Македонија 12.07.20 | 23:44

Мора да има прочистување во политиката: Политичари се збогатија преку ноќ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето...

Македонија 10.07.20 | 21:11

Прво ветинг во политиката, а потоа во судството: Мицкоски открива, судии коленичеле пред кабинетот на премиерот

Прво ветинг во политиката, а потоа во судството, смета дека е приоритетно лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој вечерва гостуваше на ТОп тема на ТВ Телма. Ајде...

Македонија 04.07.20 | 09:17

Мицкоски е за ветинг помеѓу политичарите: Почнете од мене

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер, Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, истакна дека ќе се испита потеклото...

Македонија 03.07.20 | 22:47

Ќе почнеме со ветинг од политичарите зошто не се сите исти, има и чесни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопски Карпош порача дека на 15 јули се одлучува каква држава сакаме, држава со корупција, криминал или обновена...

Македонија 01.07.20 | 09:40

Зибери: Мора да ја вратиме довербата дека законот еднакво важи за сите

Кандидатот на ДУИ за премиер Насер Зибери вчерa од тривината во Куманово изјави дека се залага за суштински реформи во државата. Вистински реформи за да ги надминеме...

Македонија 01.02.20 | 20:10

ДУИ во Собранието го достави предлог законот за ветинг

Демократската унија за интеграција во Собранието го достави Предлог законот за ветинг, преку кој се бара прочистување на лицата кои се носители на јавни функции, а не...

Македонија 27.01.20 | 22:40

Ахмети: Неопходен е ветинг

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, вечерва во интервју во телевизијата Клан, зборувајќи за владеењето на правото и селективната правда,...

Вести 30.12.19 | 09:44

Заев се откажа од ветингот а Албанија смени 220 судии и обвинители

Од почетокот на процесот, први јануари 2018, до декември годинава, 220 судии и обвинители во Албанија минале низ процесот ветинг. Независната комисија за квалификација...

Македонија 26.12.19 | 11:14

ДУИ: Резолуција за ветинг

Делегатите од четвртиот изборен Конгрес на Демократската Унија за Интеграција констатираат алармантна состојба во третата власт и сметаат дека по остварувањето на...

Македонија 24.12.19 | 15:37

Премиерот во заминување си пронајде нова функција: Ако прочистувањето на судиите не успее ќе се кандидирал за шеф на правосудството

Премиерот во заминување говорејќи за најавениот ветинг на судии и обвинителите најави дека ако тоа не успее ќе се кандидарал за шеф на правосудството иако е нејасно...

Македонија 24.12.19 | 12:25

Веќе не говори за ветинг: За премиерот во заминување само прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати

Само процесот на прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати. Затоа повикувам на просчистување во правосудството, како што во моментот се прави прочистување...

Македонија 20.12.19 | 00:02

Премиерот ни е сиромашен, но роднините му се милионери: Да се испита потеклото на имотот на сите лидери на политички партии

Ветингот кој што го предлага ВМРО-ДПМНЕ е за доброто на целата држава, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој гостуваше во емисијата „Клик плус“...

Македонија 18.12.19 | 14:56

Мицкоски: Заев е директна закана за правдата

Заев е директна закана за правдата, ги разводнуват аферите за да нема одговорност во врвот на власта, истакна на денешната прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 17.12.19 | 13:18

Антикорупциска за ветингот: Заев знае дека не е целата моќ кај нас

Пораката од премиерот Зоран Заев ние ја разбираме повеќе како поттик и иницијатива. Премиерот знае дека не е целата моќ кај нас, затоа ги повика и сите други институции...

Македонија 17.12.19 | 10:04

ЕУ не му верува на Заев, чека негова смена, ветингот ќе ја почека новата власт

За само неколку дена, премиерот во заминување повторно го смени ставот. Овој пат Заев се премисли за ветинг во судството. Отако амбасадорот на ЕУ рече дека во овој момент...

Македонија 14.12.19 | 08:17

Кацарска: На многу судии местото не им е во судството

Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на емисијата 360 степени порача дека треба да има ветинг во судството, како и дека судиите треба многу да променат...

Македонија 11.12.19 | 11:53

Дескоска: Ветингот во правосудството по изборите

Мора да бидеме свесни дека за да се почне процес на ветинг во правосудството потребно е двотретинско мнозинство, а тоа како и дебатата за ова прашање не може да се заврши...

Македонија 10.12.19 | 16:50

На денешната седница на ДУИ главна тема е ветингот

На седницата на претседателството на Демократската унија за интеграција во партиското седиште во тетовска Мала Речица главната дебата е околу добро осмислување на...

Македонија 05.12.19 | 14:41

Зоран рече Заев одрече: Премиерот во заминување се откажа од ветингот во правосудството

Република Македонија нема да влезе во ветинг, ќе влезе во прочистување на правосудството, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Некој, вели тој, може тоа да го...