Ознака: вештак
Скопје 25.09.21 | 11:44

Семејство Тунџеви: Taткото главен вештак на Обвинителство, ќерката советник во СДСМ

Спрегата Обвинителство, Суд и СДСМ не престанува и за време на локалните избори. На советничката листа на СДСМ за Општина Карпош се наоѓа Катерина Тунџева. Нејзиното...

Македонија 13.09.21 | 11:34

Случај „Топлик“: Судот одби да се отфрли вештачењето на Тунџев, иако немал лиценца

Одбраната на Миле Јанакиески на денешното рочиште во случајот „Топлик“ бараше да не се прифати како доказ вештачењетото на вештакот Борис Тунџев од 4.5 2017 година. Одбраната...

Македонија 02.07.21 | 11:49

ДКСК не била надлежна за спроведување на законот: Судијата Осман Шабани против мислењето на Антикорупциската комисија

Судијата Осман Шабани денеска одлучи да не го почитува мислењето на Анткорупциската комисија во случајот „Топлик“. Одбраната побара мислење од ДКСК дали Борис Тунџев...

Македонија 02.07.21 | 11:06

Дали Судот ќе ја послуша Антикорупциска? Директорот на Агенцијата за катастар не смее да биде и вештак

Одбраната во случајот „Топлик“ на денешното рочиште побара изземање на вештакот Борис Тунџев. Како прилог зошто тој треба да биде изземен доставија мислење од Антикорупциската...

Македонија 02.07.21 | 09:19

Случај „Топлик“: Судот го назначил за вештак Директорот на агенцијата за катасар, Антикорупциска вика тоа е спротивно на законот

Одбраната на обвинетите во во случајот „Топлик“ побара мислење од Антикорупциската комисија поради назначувањето на вештакот Борис Тунгев. Одраната сметаше дека...

Македонија 07.06.21 | 16:32

Русковска ем нема нови докази ем вика вештак без лиценца

Тензично беше денеска во Кривичниот суд на случајот „27 април“ каде по подолго време се појави обвинителката Вилма Русковска. Обвинителството најави дополнување на...

Македонија 22.12.20 | 12:16

Вештакот потврди дека Спиро Ристовски и Миле Јанакиески немале телефонска комуникација на 27 април

На денешното рочиште за 27 април сведочеше и вештакот проф. д-р Мирослав Котевски, ангажиран од одбраната. Тој објасни дека разгледувал обемен материјал, хардиск и листинзи...

Македонија 18.08.20 | 11:23

Судење за 27 април: Вештакот на Рускоска на суд призна дека нема лиценца и дека не е впишан во регистерот на Министерството за правда

Денес продолжи судењето за т.н. организирање на настаните на 27 април, на кое на барање на одбраната се сослушуваат вештаците ангажирани од Обвинителството, поради основано...

Црна хроника 03.03.20 | 14:52

Од 12 вештаци во Македонија, СЈО анажирале вештак од Србија

Одбраната во случајот „Насилство во општина Центар“ денеска поднесе Поднесок до судијата Душан Јосифов во кој го спорат ангажирањето на вештак од Србија кој ги анализирал...

Црна хроника 03.03.20 | 12:03

Вештакот од Србија не можел да утврди дали снимките се сечени лепени монтирани

Судот му дозволи на Вештакот Слободан Јовичиќ да сведочи во случајот „Насилство во општина Центар“. Тој истакна дека како предмет за вештачење добил две цедиња на...

Црна хроника 19.02.20 | 12:12

И без пропустите оградата на автопатот не би го задржала автобусот, тврди вештак на судењето за несреќата кај Ласкарци

Заштитната ограда на автопатот Скопје – Тетово на делницата на местото на несреќата на автобусот на „Дурмо турс“ била во согласност со тогашните стандарди, освен...

Црна хроника 06.02.20 | 13:26

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ е дијабетичар, но терапијата не влијаела на способноста за возење

Возачот на автобусот боледува од дијабет 2 од 2010 година, што со терапија добро се регулира и има добра општа здравствена состојба, изјави вешто лице од Институтот за...

Црна хроника 28.01.20 | 12:51

Возачот не разговарал на мобилен, вели вештакот во судењето за „Ласкарци“

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ што се преврте кај Ласкарци, не разговарал на мобилен телефон и не задремал, но можно е да се завртел кон лево со телото или пак...

Црна хроника 19.12.19 | 15:54

Вештак на „Ласкарци“: Автобусот бил технички неисправен

Во Кривичниот суд Скопје на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ дадоа исказ сведокот, кој бил прв очевидец на настанот, и вештак од ФЕИТ. Сведокот посочи дека...

Црна хроника 28.11.19 | 14:04

Вештак за „Ласкарци“: На три автобуси на Дурмо турс имало поставено уреди за манипулација на брзина

Во Кривичниот суд во Скопје на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ вештото лице Јосиф Ќосев потврди дека во автобусот на Дурмо турс, со кој на 13 февруари се случи...

Црна хроника 08.10.19 | 10:35

Со 1.500 евра казнет вештак на СЈО кој не се појави на рочиште

Судот на денешното рочиште за предметот „Траекторија“ го казни вештакот предложен од СЈО, Страхил Глигоровски, бидејќи иако уредно повикан не дојде на денешното рочиште...