Ознака: вештачење
Македонија 24.11.21 | 11:57

Дали судијката во „Меѓународен сојуз“ намерно ги одлага рочиштата поради содржината во телефонот на Боки?

Денеска требаше да има рочиштеза предметот Меѓународен сојуз но обвинетиот Бојан Јовановски не беше спроведен во судот. Под изговор на судот дека не е пронајден сведок...

Македонија 12.10.21 | 17:17

СДСМ како семеен бизнис: Таткото вештак во „Топлик“ финасиер, ќерката на листа за локалните избори

Спрегата помеѓу СДСМ и судството фунцконира одлично. Тоа  најдобро се виде денеска во случајот „Топлик. За судот нема ништо спорно што вештакот на Обвинителството...

Македонија 12.10.21 | 10:53

Тој е финансиер на СДСМ и вработен кај оштетениот: Oдбраната на Јанакиески бара изземање на вештото лице Борис Тунџев

Одбраната на обвинетиот Миле Јанакиески бара изземање на вештото лице м-р Борис Тунџев, актуелен директор на Агенција за катастар на недвижности Скопје, вештак од областа...

Македонија 01.10.21 | 12:50

Заев: При крај се форензичките извештаи и анализите од вештачењето за пожарот во Тетово

Форензичките извештаи и анализите на вештачењето за пожарот во модуларната болница во Тетово се при крај, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој очекува тие да бидат...

Фудбал 17.11.20 | 19:31

Ќе се вештачи милионската проневера во ФФМ

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција подготвува вечтачење за милионскиот криминал направен во Фудбалската федерација на Македонија...

Црна хроника 21.08.20 | 12:07

Судот не прифати да бидат изземено вештачењето на мобилните телефони на обвинетите

Судот не го прифати барањето на одбраната да не се прифати вештачењето на мобилните телефони на дел од обвинетите. Судот смета дека тоа не е потребно и дека тие што се...

Македонија 06.02.20 | 12:58

Боки: Барам да се вештачи во целост мојот мобилен телефон

Обвинетиот Бојан Јовановски за случајот „Рекет“, денеска побара од судот да го вештачи во целост неговиот мобилен телефон. Тој објсни дека ова го бара во интерес на...

Македонија 01.10.19 | 23:46

Се вештачи компјутерот на Лазар Јанев, се проверува дали се вмешани функционери од власта

Иако Обвинителството за организиран криминал соопшти дека е завршена истрагата за „Рекет“ во делот за влијание од Катица Јанева за „Империја“, сепак уште траат вештачења...

Црна хроника 07.08.19 | 18:40

Се уште се вештачат мобилните и компјутерите на Боки 13 и Зоки Кичеец

Додека растат притисоците од домашната јавност, меѓународниот фактор, власта и опозицијата да се расчисти случајот „Рекет“ и улогата на специјалната обвинителка...