Ознака: верници
Македонија 02.05.21 | 12:15

Верниците масовно ги наполнија храмовите

Река од млади се слеа кон храмовите да го прослават најголемиот христијански празник Велигден. Укинувањето на полицискиот час, сабота кон недела, се чини беше одличен...

Калеидоскоп 23.06.20 | 16:24

Mуслиманските верници од земјава нема да одат на аџилак

Исламската верска заедница годинава нема да организира заминување на аџилак по најавите дека Саудиска Арабија ќе прими ограничен број верници. Во соопштението на ријасетот...

Македонија 22.05.20 | 20:10

Власта подлегна на притисокот од верниците и ИВЗ

Власта денеска подлегна на притисокот кој ИВЗ веќе извесно време го врши, односно се закани дека нема да почитува полоциски час за Рамазан бајрам. Поглаварот јавно вчера...

Свет 18.05.20 | 20:45

Папата по два месеца првпат одржа миса со ограничен број верници

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, после два месеци за првпат одржа јавна миса на која присуствуваа ограничен број верници.     

Свет 15.05.20 | 09:00

Задолжително мерење на температурата на верниците на мисите во папските цркви во Ватикан и Рим

На верниците кои ќе присуствуваат на миса во црквата „Свети Петар“ и другите папски цркви во Ватикан и Рим ќе мора да им се проверува телесната температура, како дел...

Македонија 10.05.20 | 15:07

Османи: Верниците не се криминалци, нивната потреба за враќање на врската со верата не е криминал

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана...

Здравје 16.04.20 | 11:26

Истражување: Осум од десет верници избрале да останат дома за Велигден и за Рамазан Бајрам

Осум од десет верници избрале да останат дома за Велигден и за Рамазан Бајрам, покажува истражувањето на јавното мислење „практикување на религија во услови на пандемија”,...

Македонија 15.04.20 | 17:45

Петнаесет минути пред полноќ верниците да излезат на балкон со свеќа

Црковните лица од храмот „Свети Петар и Павле“ – Ѓорче Петров подготвија програма за празнувањето на Велигден, во вонредната состојба поради Ковид-19. Во храмот ќе...

Патувања 09.04.19 | 08:50

Верници од Грција на поклонение во македонските светилишта

Македонските манастири и цркви и древното културно наследство зачувано од Охридската архиепископија стануваат сѐ почеста дестинација за православните верници од...

Свет 19.01.19 | 16:03

Наместо фрлање крст и осветување на водите, верниците во Мелбурн наидоа на затворени врати

Наместо верниците да се радуваат со фрлање на крстот и осветување водите, наидоа да затворени порти и бегање на свештеникот во друга црква. Денеска на големиот Христијански...

Кујнски тефтер 11.12.18 | 12:18

Намирници кои не се посни, а верниците упорно грешат и ги јадат

Денес, кога имаме шницли и гулаш од соја, растителна маст, сирење и млеко на база на растителни производи, посен маргарин, посен еурокрем…постот станува речиси незабележлив. И...

Свет 10.12.18 | 11:45

Поповите се испокараа, верниците останаа пред врата

Вчера на празникот „Св. Георгиј“ во утринските часови се случи уште еден скандал во Австралиско-Новозеландската Епархија во Црковната Општина „Св. Димитрија“ во...