Ознака: Верица Белчовска
Црна хроника 09.07.21 | 14:51

15 месеци затвор за возачот кој ја прегази Верица Белчовска, чии органи беа донирани

Основниот суд во Струмица го осуди И.Ч. (18) од Струмица на казна затвор во траење од 15 месеци заради прегазувањето на Верица Белчовска (20) од беровско Русиново. Сообраќајната...

Здравје 19.05.21 | 11:32

Филипче по средбата со семејството на Верица: Белчовски донесоа одлука која нема цена, тие на сите ни покажаа што значи да си човечен!

Утрово се сретнав со семејството на младата Верица Белчовска чии органи беа донирани и спасија животи. Најмалку што можеме да сториме за овие неизмерно хумани луѓе...

Македонија 08.05.21 | 10:01

Семејството на Верица Белчовска чии органи беа донирани ќе добие стан во Струмица

Семејството на Верица Белчовска, чии органи беа донирани откако таа почина ќе добие стан во Струмица. Имајќи ја предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски...

Македонија 07.05.21 | 19:13

Семејството на Верица Белчовска чии органи спасија три животи, ќе добие стан во Струмица

Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседава министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на денешната седница одлучила на семејството Белчовски,...

Здравје 24.04.21 | 16:58

Измешани чувствата на Блаже, примател на бубрег: Не ја познавав Верче, но чувствувам огромна загуба

Немам доволно зборови што можам да искажам кон нејзините родители за таквиот хуман гест. Огромна благодарност чувствувам кон семејството. Животот на младата Верица...

Црна хроника 21.04.21 | 15:22

Одземен пасошот на момчето што ја прегази Верица, чии органи беа донирани

Осумнаесетгодишното момче коешто ја прегази Верица Белчовска, девојката чии органи подоцна беа донирани и трансплантирани. Сообраќајката се случи во Струмица, на 7...

Калеидоскоп 18.04.21 | 20:18

Жителите на Русиново се простија од младата Верица, нејзината хуманост институциите не смеат да ја заборават

Хуманоста на семејството на трагично загинатата Верица да биде институционално наградена. Ова е пораката на жителите на село Русиново кои денеска низ солзи во очите...

Македонија 17.04.21 | 20:38

Верица ќе живее преку Блаже: Семејството Сапунџиеви се заблагодари за донираниот бубрег за синот

Семејството Сапунџиеви од Кавадарци вечерва преку изјава за МИА се заблагодари за донираниот бубрег за нивниот 28-годишен син Блаже. Мајката Форка рече дека сочувствуваат...

Здравје 17.04.21 | 19:04

Стајиќ донира 1 милион денари на семејството кое одлучи да ги донира органите на нивната ќерка

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија му донираат 1 милион денари на семејството, на трагично починатата Верица Белчовска,...