Ознака: вера
Калеидоскоп 29.09.21 | 17:07

Израдувајте ги со нешто: Утре е голем празник, посветен на ќерките

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 17 септември. Утре е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. На овој ден именден празнуваат: Софија,...

Калеидоскоп 30.09.20 | 08:36

Денеска е голем ден: Направете го ова на празникот Вера, Надеж и Љубов

На 30 септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во...

Свет 02.12.19 | 15:43

Папата Франциск предупредува: Желбата за трошење е „вирус што ја напаѓа верата во самите корења“!

Папата Франциск предупреди на зголемениот конзумеризам во периодот до Божик, што почна со Црниот петок, истакнувајќи оти желбата за трошење претставува „вирус што...

Калеидоскоп 04.11.19 | 09:09

Отец Горан од МПЦ: Тоа што порано се раздавало на гробишта имало причина – денес нема

Почнуваат зимските слави, а свештениците повторно не потсњтуваат дека гозбите органзирани во име на Бога се далеку од црковните канони и од проповедањето на верата....

Калеидоскоп 30.09.19 | 10:01

Вера, Надеж, Љубов: Денеска треба да направите едно нешто за вашите ќерки и да се воздржите од ова зло!

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој ден се празнува...

Сервиси 29.09.19 | 11:54

Сите кои имаат ќерки, треба да направат едно нешто: Утре се светите маченички

Православние верници утре, 30 септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој...

Свет 12.08.19 | 11:58

Се повеќе муслимани се откажуваат од својата вера

Во Австрија моментално поголем број луѓе излегуваат од исламот отколку што преминуваат во оваа вера, покажуваат новите податоци на исламската верска заедница во Австрија. Конкретно...