Ознака: „Вера сонува за морето”
Култура 13.07.22 | 11:23

Овој филм го гледам како можност за дијалог меѓу жените, но и мажите, вели Калтрина Красниќи, режисерката на „Вера сонува за моето“

Борбите на Вера на многу начини не ги претставуваат предизвиците на мојата генерација и тоа само по себе беше мошне интересно за размислување. Затоа што како жени, не...

Култура 26.04.22 | 13:09

Филмот „Вера сонува за морето“ на режисерката Калтрина Красниќи прогласен за најдобар на GoEast Film Festival

Филмот „Вера сонува за морето“ на режисерката Калтрина Красниќи е прогласен за најдобар на GoEast Film Festival што викендов се одржа во Висбаден, Германија. „Вера сонува...

Култура 17.03.22 | 12:35

Две награди за филмот „Вера сонува за морето“ на фестивал во Швајцарија

Филмот „Вера сонува за морето” освои две награди на годинашниот Интернационален филмски фестивал и форум за човекови права вo Швајцарија. Автентичноста на ова дело...

Култура 08.11.21 | 11:52

„Вера сонува за морето“ ја освои главната награда на 34. издание на Меѓународниот филмски фестивал во Токио!

„Вера сонува за морето“ ја освои главната награда на 34. издание на Меѓународниот филмски фестивал во Токио! „Вера сонува за морето“ ја раскажува приказната за Вера,...

Култура 06.09.21 | 13:12

„Вера сонува за морето“ на Красниќи со светска премиера на Фестивалот во Венеција

Првиот долгометражен филм на Калтрина Красниќи снимен со поддршка од Агенцијата за филм ќе ја има својата светска премиера на Интернационалниот фестивал во Венеција...

Култура 30.07.21 | 19:38

Македонија со „Со Вера сонува за морето” дел од филмскиот фестивал во Венеција

По пауза од 21 година, Македонија е повторно дел од селекцијата на најстариот и најпрестижен филмски фестивал од А категорија, Интернационалниот филмски фестивал во...