Ознака: велосипедизам
Останати спортови 31.03.22 | 08:51

Tрансродовo лице доби забрана да учествува на женски велосипедски трки во Британија

Дваесет и едногодишното трансродово лице, Емили Бриџис, нема да може да учествува на турнирот во женското првенство во велосипедизам во Омниум и Медисон на Велика Британија,...

Останати спортови 28.09.21 | 13:53

Луција го батали велосипедизмот бидејќи е премногу згодна

Луција Јаворчекова е велосипедистка од Словачка.Таа учествуваше на голем број трки низ Европа и гледачите доаѓаа на патеките поради неа. Но, Луција го батали велосипедизмот...

Останати спортови 18.07.21 | 23:06

Словенецот Погачар втор пат по ред најдобар на Тур де Франс

Словенецот Тадеј Погачар и официјално по втор пат е убедлив победник на најпознатата велосипедска трка во светот, Тур де Франс, по денешната, за него формална етапа...

Останати спортови 17.07.21 | 20:30

Словенецот Тадеј Погачар ја одбрани титулата на Тур д Франс

Словенечкиот велосипедист, Тадеј Погачар, ќе биде вкупен победник на 108. издание на најпрестижната велосипедска трка во светот, Тур д Франс, откако по денешната трка...

Останати спортови 26.06.21 | 17:28

Навивач со транспарент предизвика масовен судир на Тур Д’Франс

НАавивач предизвика масовен судир на познатата велосипедска трка Тур Д’Франс откако излезе со транспарент на патеката каде што минуваа велосипедистите. На првата...

Останати спортови 15.05.21 | 21:27

Го избра вистинскиот спорт: Луција од велосипедистка стана кревач на тегови

Луција Јаворчекова доаѓа од Словачка и во нејзината земја е модна икона иако се бави со спорт. Таа е поранешна велосипедистка која реши да го промени спортот и отткогаш...

Останати спортови 24.11.20 | 09:13

Пијанистката Дуња Иванова – државен првак во велосипедизам

Дуња Иванова, како претставник на Велосипедскиот клуб Енерџи од Скопје, е годинешниот државен првак со освоени три први места на Државното друмско-ридско, Државното...

Останати спортови 20.09.20 | 22:05

Словенецот Тадеј Погачар стана најмлад победник на Тур д Франс од 1904 година

Словенецот Тадеј Погачар е победникот на годинашното издание на Тур д Франс. Со триумфот на најпознатата велосипедска трка во светот, 21-годишниот Погачар стана најмладиот...

Здравје 22.04.20 | 12:13

Да се свртиме кон велосипедизмот и пешачењето – итни предлог мерки за време на рестрикции

Здруженија на велосипедисти и пешаци предлагаат итни мерки за да се поттикне возењето велосипед и пешачењето во услови на редуциран сообраќај. Со користењето на велосипед...

Останати спортови 15.04.19 | 14:15

Низ три држави со велосипед за шест часа

Деветмина велосипедисти од повеќе македонски градови за шест часа часа и 27 минути возеа низ три држави поминувајќи вкупно 208 километри. Маратонскиот подвиг го започнале...