Ознака: велигденски јајца
Кујнски тефтер 25.04.22 | 19:47

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо...

Калеидоскоп 24.04.22 | 16:22

Што значи кога ќе пронајдете темен круг на вапцаните јајца?

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска...

Кујнски тефтер 22.04.22 | 14:23

Вапсајте ги јајцата со природни бои

Ви предлагаме неколку фантастични методи оваа година да се забавувате во процесот на вапсување на уникатен начин – со природни бои. Лушпа од кромид, цвекло, црвена зелка,...

Кујнски тефтер 20.04.22 | 20:19

На изгрејсонце се вапсаат првите три јајца: Знаете ли каква моќ има првото јајце?

Утре е Велики четврток, денот кога рано изутрина, пред да изгрее сонцето се вапцаат првите три јајца, во црвена боја која е симбол на големиот христијански празник Велигден. Се...

Кујнски тефтер 02.05.21 | 16:07

До кога смеат да се јадат велигденските јајца?

По Велигден на сите ни останаа многу велигденски јајца во ладилникот, а она што е најважно е да знаеме до кога се јадат, бидејќи не ретко се случува болниците да се наполнат...

Кујнски тефтер 29.04.21 | 11:59

Како да ги сварите велигденските јајца без да ви пукнат?

Едн од најголмите маки поврзани со велигденските јајца доаѓа уште при самото варење. За да избегнете пукнатини или рапава кора искористете ги овие неколку совети. Најдобро...

Економија 28.04.21 | 12:33

Засилени контроли на АХВ пред велигденските празници: Јајцата и боите на пазарот се безбедни

Во пресрет на велигденските празници и зголемената побарувачка на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи, инспекциските служби на Агенцијата за храна...

Кујнски тефтер 13.04.21 | 22:43

Пастелни велигденски јајца во сите бои, нијансирани на природен начин

Нежните пастелни бои се нашите омилени нијанси секоја пролет, а кога ќе дојде време за бојосување велигденски јајца, сакаме да ги пренесеме и на велигденската трпеза. Ви...

Кујнски тефтер 09.04.21 | 10:32

Кралски и пастелно сини велигденски јајца направени со природни состојки

Ако не сакате да користите вештачки бои, а сакате да имате разнобојни велигденски јајца, ви откриваме како да ги добиете двете најубави нијанси на сина, кралска и пастелна,...

Кујнски тефтер 09.04.21 | 09:07

Виолетови велигденски јајца без хемикалии

Чај од хибискус е иделаната состојка за да добиете виолетови велигденски јајца. Јајцата, најдобро е да се бели, сварете ги на вообичаениот начин. Прелејте 80 г чај од хибискус...

Кујнски тефтер 09.04.21 | 08:48

Со куркума направете совшени жолти велигденски јајца

Оваа година, наместо да купувате бои за јајца, испробајте природни варијанти. Покрај овошје и зеленчук, за бојосување на јајцата можете да користите и зачини. Дали сте...

Калеидоскоп 20.04.20 | 16:27

Велигден под вода

Нуркачкиот центар „Амфора“ и Клубот за подводни дејности Охрид на сите православни верници им го честитаа големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден...