Ознака: василево
Македонија 06.08.22 | 16:07

Андонов: Градежна офанзива во општина Василево, се гради на повеќе локации

Во општина Василево градежните и економските активности не застануваат. Во моментот се гради на неколку локации: Повеќенаменски објект во Нова Маала; Изградба на...

Црна хроника 26.07.22 | 23:11

Се прошири пожарот кај селата Владевци и Трибичино во Општина Василево

Пожарот што започна вчера во попладневните часови на територија на Општина Василево, кај селата Владевци и Трибичино, на висок и непристапен терен и ридско карпест...

Црна хроника 30.10.21 | 17:37

Лепел плакати, па дошол соселанец му ги прелепил со плакати од друга партија, па си ги прскале плакатите со спреј и се истепале

На 30.10.2021 во 01,20 часот М.Т.(44) од с.Василево пријавил дека на 29.10.2021 околу 23,30 часот, додека неговиот син лепел плакати од политичка партија во непосредна близина на домот...

Црна хроника 24.10.21 | 19:31

Им влегле во двор и почнале да ги тепаат: Физички напад во Василево поради кампања за локалните избори

Денеска во 12:30 часот В.М. (33) пријавила кривично дело насилство сторено од А.В. и С.А. двајцата од село Василево, соопштија од СВР Струмица. Според полицијата денеска околу...

Македонија 17.10.21 | 22:22

Славе Андонов и ВМРО-ДПМНЕ прогласија победа во општина Василево

Славе Андонов и ВМРО-ДПМНЕ прогласија победа во општина Василево во прв круг. Таму веќе се слави по улиците:

Македонија 10.10.21 | 19:37

Андонов вети дека Василево ќе добие канализациони мрежи, субвенции за термофасади и клима уреди, повеќенамесни игралишта…

Кандидатот за градоначалник на општина Василево од ВМРО-ДПМНЕ, Славе Андонов, на вечерашниот митинг во Василево истакна дека на Василево му се потребни промени и нова...

Македонија 10.10.21 | 18:19

ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Василево

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ја продолжува предизборната кампања пред локалните избори закажани за 17-ти октомври. Имено, денес со почеток од 18:30 часот ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата...

Црна хроника 09.06.21 | 14:51

Приведен дилер од Василево кај кого биле пронајдени хероин и марихуана

Жител на село Василево е приведен откако во неговиот дом биле пронајдени марихуана и „бела грутчеста материја“. Полициски службеници од СВР Струмица, денеска го лишиле...

Црна хроника 26.04.21 | 17:25

Петнаесетгодишник од Василево силувал 18-годишно немоќно лице

СВР Струмица поднесе известување до ОЈО Струмица за 15-годишен малолетник од село Василево, Струмичко, заради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело обљуба...