Ознака: Васил Гарванлиев
Музика 13.08.21 | 09:25

Гарванлиев со настап во Бугарија: Бугарската публика е одлична, секогаш ме поздравува со многу љубов

Претставниците на Македонија и на Бугарија на годинашната Евровизија, Васил Гарванлиев и Викторија Георгиева, вечерва ќе одржат заеднички концерт во црноморскиот...

Скопје 15.06.21 | 15:50

Парадата на гордоста на 26 јуни во Скопје ќе ја отвори Васил Гарванлиев

Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни во Скопје ќе се одржи втората парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Кочо Андоновски,...

Естрада 13.06.21 | 22:54

Без разлика на сѐ, луѓето сакаат драми: Гарванлиев зборува за љубовниот живот

Не постои човек во земјава, а веќе ниту во светот кој не слушнал за Васил Гарванлиев. Момче со широка насмевка, добра душа и уште подобро срце. Момче на кое најголем предизвик...

Естрада 13.06.21 | 12:42

Сонувам за дует со бугарски пејач: Гарванлиев даде интервју за истата агенција како Заев

„Не само што мислам, туку и сонувам дует со бугарски уметник“, изјави пејачот Васил Гарванлиев, кој јапретставуваше Македонија на годинашното издание на Евровизија,...

Естрада 07.06.21 | 12:41

Васил Гарванлиев: Се плашев да кажам дека сум геј, но одлучив да ја раскажам мојата приказна

Македонскиот претставник на годинешното издание на Евровизија, Васил Гарванлиев, непосредно пред настапот, за британскиот магазин „Attitude“ за првпат прозборе јавно...

Естрада 24.05.21 | 16:08

Тасевски за Гарванлиев: Кога ти го даваа бугарскиот пасош не ти кажаа дека не се плаче однапред?

Актерот Сашо Тасевски во своето шоу го коментира настапот на Васил Гарванлиев на Евросонг.Тој шеговито вели дека Васе изгледал како да има бесни глисти и оти не требало...

Музика 23.05.21 | 13:34

Жирито го рангирало Васил последен во полуфиналето

Европската радиодифузна унија ги објави резултатите од гласањето во полуфиналните вечери наЕвровизија, која се одржа во Ротердам, Холандија. Македонскиот преставник,...

Музика 19.05.21 | 19:06

Тамара е лута: Некои се пресреќни што не се пласиравме во финалето

Тамара Тодевска застана во одбрана на својот колега Васил Гарванлиев, кој оваа година не претставуваше на Евровизија и изјави дека е огорчена што некои го критикуваат...

Музика 19.05.21 | 10:51

Огледалото не лаже, но Васил лаже: Настапот на Гарванлиев одличен… плагијат?!

Настапот на Васил Гарваниев на Евровизија синќа со право беше оценет како најдобар сценски настап на македонски претставник на Евровизија, но тоа не беше доволно да...

Естрада 18.05.21 | 22:30

Има ли место за Македонија во финалето на Евровизија?

Од 16 земји кои вечерва настапуваат десет ќе влезат во финалната вечер. Македонскиот претставник Васил имаше одличен, впечатлив сценски настап. 1. Литванија: Групата...

Твитови 18.05.21 | 22:29

Шефот најубо знај

Мила: шо да пишиме за Евровизија? Бот: Шо знам, ќе копирам од кај шефот, тој најубо знај.

Музика 18.05.21 | 21:52

За тие што пропуштија: Уживајте во најдобриот настап на Македонија на Евровизија

Васил Гарванлиев тукушто настапи како шести на евровизиската сцена во рамките на првата полуфинална вечер. Македонскиот музичар со моќен вокал ја изведе „Here I Stand“....

Музика 18.05.21 | 20:59

Гарванлиев утрово се прочистил: Плачел два часа, па ќе шири љубов

Утрово се разбудив во шест со необична и убава енергија. Се исплакав до осум часот, ја пуштив убавата енергија која дојде, да помине низ мене. Плачев од среќа и убава...

Музика 18.05.21 | 19:30

Гарванлиев за настапот на Евровизија: Со душа чекам да застанам на таа сцена

Честа, желбата, можноста, гордоста, одговорноста, да бидеш претставник на олимпијадата за пеење Евровизија е огромна. Ја прифатив со отворено срце, зошто знам каква е...

Музика 18.05.21 | 18:42

Заев: Васил Гарванлиев гордо стои пред сите нас, да застанеме и ние до него

Вечерва нашиот македонски баритон Васил Гарванлиев настапува на првото полуфинале на „Евровизија“ под редниот број 6. Ве повикувам сите кои живеете во странство и...

Музика 18.05.21 | 15:18

Вечерва почнува „Евровизија“, Васил Гарванлиев ќе настапи шести по ред

После минатогодишното откажување на натпреварот поради пандемијата, Изборот за песна на „Евровизија“ повторно се одржува, но во поинакво издание од она на кое публиката...

Естрада 15.05.21 | 22:00

Васил е седми ама одзади: Ако се обложите дека ќе победи за едно евро ќе добите 500

Васил Гарванллиев е апсолутен аутајдер на Евросонг.Обложувалните веќе ги објавија коефициентите.Па така коефициентот за Гарванлиев по некое чудо да победи е 500. Тоа...

Музика 11.05.21 | 23:23

Гарванлиев ја имаше првата проба во Ротердам, настапува за точно една недела

Македонскиот претставник Васил Гарванлиев ја имаше првата проба на евровизиската сцена во Ротердам. Тој настапува шести во првата полуфинална вечер, на 18 мај. Како...

Естрада 11.05.21 | 15:48

Џабе признанието дека е геј: Гарванлиев со помалку од 1% шанса да победи на Евросонг

Ниту бугарскиот пасош и признанието дека е геј нема да му помогнат.Обложувалиците не му даваат речиси никакви шанси на Васил Гарванлиев на Евросонг.Тој е на самото дно,...

Музика 09.05.21 | 11:31

Прва евровизиска проба на Васил Гарванлиев

Македонската делегација пристигна во Ротердам и веќе започнаа генералните проби и подготовки за новото издание на Евровизија. Годинешното издание на Избор на песна...