Ознака: вартоломеј први
Македонија 14.01.20 | 14:42

Го претставуваше Вартоломеј како нечесник, а сега го злоупотребува за изборен маркетинг

Зоран Заев и СДСМ продолжуваат да ја злоупотребуваат власта и државата во изборни цели. Зоран Заев е бесрамник кој што нудеше поткуп и го претстави ГГ Вартоломеј, Вселенскиот...

Македонија 14.01.20 | 11:35

Како Заев нудеше мито за Вартоломеј: 150.000 евра не се проблем

По вчерашната средба на лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј јавноста е загрижена за исходот од разговорот со првиот човек на православните верници....

Македонија 13.01.20 | 15:59

Кабинетот на Спасовски како туристичка агенција: Заев сам си платил да оди кај Вартоломеј

Од Владата излегоа со став како Зоран Заев се најде во друштво на премиерот Спасовски кај Вселениот Патријарх Вартоломеј во Истанбул. Оттаму велат дека Вартоломеј го...

Македонија 13.01.20 | 12:51

Што бара Заев со премиерот кај Вартоломеј во Истанбул?

Претседателот на Владата  Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни...

Балкан 30.12.19 | 09:22

Застана на страната на СПЦ: Вартоломеј не ја признава црногорската црква

Единствената канонска црква во Црна Гора е Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква и ние никогаш нема да ја признаеме таканаречената Црногорска...

Македонија 13.07.19 | 17:28

Мицкоски: Ретко кој политичар во моментов има 150.000 евра во кеш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски воинтервју за Алсат М телевизија изјави дека од снимките што ги објавија руските комичари гледаме како Заев без да размисли...

Македонија 10.07.19 | 15:59

Лексус: Заев не е баш чист

Разговорот со Зоран Заев не е сечен, лепен или изваден од контекст, вели за Република комичарот Алексеј Столјаров – Лексус, кој се преправал дека е украинскиот претседател...

Македонија 10.07.19 | 09:04

Раша тудеј: Премиерот на Северна Македонија прелажан да вети црковно мито

Претставувајќи се како поранешниот претседател на Украина, руски шегаџија го намести премиерот на Северна Македонија да се согласи да му плати на Цариград за признавање...

Македонија 09.07.19 | 15:15

Призна ли Заев дека имал намера да му плати на патријархот Вартоломеј за статусот на МПЦ?!

Лепен, сечен, монтиран – вака македонскиот премиер Зоран Заев го опишува делот од разговорот со лажниот поранешен украински претседател, Петро Порошенко, каде се...

Балкан 28.05.19 | 10:32

Патријарх Вартоломеј: Во духот на љубовта и единството го разгледуваме барањето на црквата во Северна Македонија

Црквата-мајка го разгледува секој случај во духот на љубовта и единството, секогаш имајќи ги на ум духовната полза и спасението на верните. И во истиот дух ќе продолжи...

Македонија 22.02.19 | 08:33

Вартоломеј: МПЦ останува под канонска јурисдикција на СПЦ

Вселенскиот патријарх Вартоломеј изјави дека Цариградската патријаршија нема да го менува Уставот на Српската православна црква и нејзините граници, иако некои го...

Балкан 19.12.18 | 13:35

Вселенскиот патријарх Вартоломеј Први бара да му се вратат ракописи украдени пред еден век

Патријархот Вартоломеј Први, кој во 2015 година беше награден од поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев за заслуги, го вознемири целиот православен свет...