Ознака: вархеји
Македонија 04.05.21 | 23:28

Вархеји: Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат

Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат. Ако не се изнајде решение меѓу Скопје и Софија за историски прашања, еврокомесарот...

Македонија 04.05.21 | 20:03

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

Напорно работиме на случајот на Македонија, но уште не сме до посакуваната цел. Работиме со членките на ЕУ да се најде решениe и да се постигне согласност, изјави еврокомесарот...

Македонија 04.05.21 | 19:03

Заев на средбата со Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји, кој во рамките на неговата балканска турнеја...