Ознака: Ване Костуранов
Култура 02.06.22 | 14:24

Промоција на „Рекичето што сакаше да порасне“ од Ване Костуранов и Ана Торма во Струмица

Вечерва во 19 часот во Струмица во „Литература.мк“ ќе се одржи промоција на новата сликовница на познатиот македонски сликар, илустратор и автор на книги за деца Ване...

Култура 07.05.22 | 19:27

„Рекичето што сакаше да порасне“ на Ване Костуранов и Ана Торма е приказна за препреките што изгледаат невозможни и за нивното совладување

Новата сликовница на познатиот македонски сликар, илустратор и автор на книги за деца Ване Костуранов, со текст на српската авторка Ана Торма – „Рекичето што сакаше...

Култура 09.04.22 | 12:53

„Приказни од моето маало“ започнаа со едукативно-креативна работилница под менторство на авторот и илустратор за деца Ване Костуранов

Градската библиотека „Благој Јанков – Мучето“ во Струмица е точката од каде што во средата вчера започна серијалот „Приказни од моето маало“. „Приказни од моето...

Култура 02.04.20 | 12:40

„Арс Ламина“ ја објави новата сликовница од Ване Костуранов, „Девојчето и градот“

Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник Ване Костуранов, „Девојчето и градот“, излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина –...

Култура 30.05.19 | 15:39

Сликовницата „Девојче и мече“ од Ване Костуранов ќе биде промовирана во Струмица

Сликовницата „Девојче и мече“ од познатиот македонски илустратор и уметник Ване Костуранов ќе биде промовирана утре (петок, 31 мај 2019 година) во Струмица. Промотивната...

Култура 17.04.19 | 19:46

Ване Костуранов сликовницата „Девојче и мече“ ја посвети на ќерка си Ана

Во весела атмосфера, со многу деца, родители, љубители на современата детска литература и по некое кадифено мече, вчеравечер во книжарницата „Литература.мк“ на улицата...

Култура 15.04.19 | 14:07

„Девојче и мече“, сликовницата на Ване Костуранов е приказна за другарството и за растењето

Промоцијата на новата сликовница „Девојче и мече“ од познатиот македонски илустратор и автор Ване Костуранов, ќе се одржи утре (вторник, 16 април 2019 година) во книжарницата...