Ознака: ванчо чифлиганец
Економија 30.09.22 | 16:10

БЕГ: Не е точно дека бесправно сме стопанисувале со топланите во Скопје

Балкан енерџи груп АД Скопје (БЕГ) во пишано соопштение до медиумите порачува дека е неточна изјавата дека БЕГ бесправно стопанисувал со топланите бидејќи, како што...

Економија 30.09.22 | 16:00

БЕГ бесправно стопанисува со топланите, им наплаќа на граѓаните, а парите никаде ги нема

Адора инженериг и јас лично последниве 12 месеци поминуваме низ вистинска голгота по купувањето на Топлификација, вели бизнисменот Ванчо Чифлиганец во СТУДИО 10 на ТВ24. Чифиганец...

Економија 30.09.22 | 15:44

Чифлиганец: Купивме магла и ветер, топланите ги плативме а немаме владение над нив

Адора инженеринг ниту ќе биде пречка, ниту ќе биде алиби за (не)производство на топлинска енергија во Скопје, изјави Чифлиганец во емисијата Студио 10. Во оваа држава...

Економија 30.09.22 | 13:16

Чифлиганец: Насила ме тераат државни институции да потпишам дека ги давам под закуп топланите

Адора инженеринг 12 месеци е сопственик на топланите Исток и Запад за кои има платено 9,26 милиони евра. Но, компанијата сѐ уште не може да добие владение врз топланите. Поминуваме...

Економија 24.09.21 | 13:47

Вредноста на Топлификација е 30 милиони евра: остра рекација на акционерите откако Чифлиганец ја купува за 9 милиони

Здружението на граѓани кои се акционери во „Топлификација“, која ја купува бизнисменот Ванчо Чифлиганец реагира на продажбата. Тие велат дека до 2017 година, акцинонерското...

Економија 23.09.21 | 15:21

Официјално: „Адора“ на Чифлиганец нов сопственик на „Топлификација“

„Адора инженеринг“ по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра, ги купи топланите „Исток“ и „Запад“ и најголемиот дел од останатиот имот на „Топлификација“ АД,...

Економија 23.09.21 | 14:18

Чифлиганец ја купува Топлификација

Бизнисменот Ванчо Чифлиганец ја купува „Топлификација“. Информацијата за „Телма“ ја потврди стечајниот управник Богољуб Макревски, кој вели дека собранието на...

Македонија 16.09.21 | 21:06

Антикорупциска ќе истражува како Лиле Стефанова купила стан од 75.000 евра во луксузната зграда на Ванчо Чифлиганец

Државната комисија за спречување на корупција отворила постапка по допрен глас против јавната обвинителка Лиле Стефанова која во периодот помеѓу 2015 и 2016 година се...

Економија 20.06.21 | 13:06

Чифлиганец стана сопственик на речиси 15% од акциите на Комерцијална банка

Компанијата ,Адора Инженеринг“ на Ванчо Чифлиганец која минатата година успеа да оствари профит од 181.8 милиони денари или приближно три милиони евра, продолжува да...

Економија 04.01.21 | 15:58

Чифлиганец го сели бизнисот во Србија и Грција: Во Македонија има неповолна бизнис клима

Домашната градежна компанија „Адора инженеринг“ го „сели“ бизнисот надвор од Македонија. Првиот човек Ванчо Чифлиганец за „Фактор“ вели дека сега се фокусирани...

Македонија 27.01.20 | 12:39

Стефанова: Со Чифлиганец не сме блиски, не му ја знам љубовницата

Адвокатата Ирена Фрчкоска побара од Лиле Стефанова да го објасни нивниот однос со Ванчо Чифлиганец и дали се блиски. Обвинителката објасни дека се знаат бидејќи се...

Македонија 06.12.19 | 16:19

Чифлиганец демантира: Ниту сум нудел, ниту ми е барано било каква недвижност од мое или друго име

Бизнисменот Ванчо Чифлиганец преку соопштение до јавноста демантира дека има било каква поврзаност со случувањата кои денеска пред судот за случајот „Рекет“ ги изнесе...

Македонија 09.08.19 | 12:53

Чифлиганец: Таков разговор се нема случено

Рекација на проф. д-р Ванчо Чифлиганец во врска со новите објавени снимки од разговори. Камчев до Боки 13: Чифлигнаец ми се јави и ми бараше за обвинителката Лиле Стефанова...