Ознака: Ван Гог
Калеидоскоп 17.07.22 | 23:39

Автопортрет на Ван Гог откриен зад друга позната негова слика

Скриен автопортрет на Винсент ван Гог е откриен зад една од неговите слики, покриен со слоеви лепило и картон повеќе од еден век. Непознатата слика е откриена кога конзерватори...

Култура 12.11.21 | 10:08

Слика на Ван Гог, украдена од нацистите е продадена во Њујорк за 35,9 милиони долари

Слика на Винсент ван Гог (1853-1890), украдена од нацистите за време на окупацијата на Франција, е продадена во Кристис во Њујорк за 35,9 милиони долари, се наведува на веб-страницата...

Култура 26.03.21 | 08:43

Слика на Ван Гог продадена за над 13 милиони евра

Една од ретките слики на Винсент ван Гог, која беше подолго време во приватна сопственост, вчера е продадена за повеќе од 13 милиони евра на интернет-аукција на „Сотби“. Сликата...

Култура 30.03.20 | 19:01

Во Амстердам украдена слика од Ван Гог вредна неколку милиони евра

Од холандски музеј кој е затворен поради пандемијата на коронавирусот, синоќа е украдена слика на холандскиот уменик Винсет Ван Гог чија вредност се проценува на еден...

Музика 23.12.19 | 12:47

„Ван Гог“ имаат нов спот во стил на каубојски филм

По успешната промоција на најновиот студиски албум и истоимената книга со наслов „Море без обала“, и по жешкото лето и есенската турнеја, групата „Ван Гог“ годината...

Музика 31.07.19 | 11:22

Почина Дракче, поранешниот член на групата „Ван Гог“

Предраг Поповиќ – Дракче, член на првиот состав на српската рок – група „Ван Гог“, почина денеска на 57 годишна возраст. Веста за неговата смрт е потврдена од страна...

Музика 11.06.19 | 12:29

Милена Дравиќ и Драган Николиќ во спотот на групата „Ван Гог“

Групата Ван Гог сними видеозапис за песната “Готово е се” од нивниот последен студиски албум “Море без обала“, кој денес премиерно ви го претставуваме. Ова...

Музика 11.06.19 | 11:00

Промоција на албум и книга на групата „Ван Гог“

Новиот албум и книга на групата „Ван Гог“ ќе се промовираат на 13 јуни во Скопје. Промоцијата ќе се одржи во „Плеј кафе“, во Скопје сити мол, со почеток во 12 часот. Неодамна...

Калеидоскоп 08.04.19 | 15:14

Револверот што го усмрти Ван Гог даден на аукција

Кородираниот револвер „Лефоше“, откопан децении подоцна откако го усмрти познатиот холандски сликар Винсент ван Гог, се очекува да достигне цена од 45 до 56 илјади долари...

Музика 11.02.19 | 14:55

Промоција на нов спот на групата „Ван Гог“

Групата Ван Гог премиерно го преставува спотот за песната „Можда баш сад„ во кој се појавува младата српска актерка Тамара Алексиќ. Песната „Можда баш сад„ е трет...

Музика 17.12.18 | 12:17

Нов сингл на групата „Ван Гог“

Групата Ван Гог ја најави новата песна „За сузе нема времена“ која ќе се најде на нивниот нов албум со наслов „Море без обала“. Ова е десетти студиски албум и излегува...