Ознака: Валандово
Македонија 17.10.21 | 18:07

Во Гевгелија, Валандово и Дојран до 17 часот излезноста на гласачи надмина 50 отсто

Во општина Гевгелија, заклучно со 17 часот, според информацијата на ОИК, на избирачките места излегле 52,9 отсто од евидентираните граѓани со право на глас или 10.096 граѓани...

Македонија 07.10.21 | 21:32

Мицкоски: Не му верувајте на Заев кога вели дека кога ќе дојде ВМРО ДПМНЕ на власт ќе се скара со соседите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на вечерашниот митинг во Валандово порача да не се верува во зборовите на Заев дека доколу ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт дека ќе...

Македонија 07.10.21 | 21:07

Мицкоски: Заев трипати кажа и излажа дека е готово, ќе влеземе во ЕУ

Вучиќ вели нема ЕУ за регионов. Рама вели нема ЕУ за регионов, Ѓукановиќ вели нема ЕУ за регионов. Макрон вели нема сега ЕУ, само Заев вели готово е ќе влеземе иако три...

Македонија 07.10.21 | 20:37

Узунов во Валандово вети прочистителна станица, индустриска зона, спортска сала во училиштето

Во следните четири години ќе ја водам општината со реален концепт и суштински развој на економски, општествен, културен, и спортски план, со правилен пристап во користењето...

Македонија 07.10.21 | 19:52

ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО ДПМНЕ во Валандово

ВМРО-ДПМНЕ денеска е меѓу граѓаните, каде одржува митинзи за претстојните локални избори. Вечерва партијата, освен во Дојран е и во Валандово – локација: пред фестивалската...

Македонија 06.10.21 | 20:19

Лукаревска во Валандово: Приоритет ни се потребите на граѓаните

Валандово во изминатите четири години се развива брзо, со досегашниот и идниот градоначалник Перо Костадинов, Валандово станува општина по мерка на граѓаните, нема...

Македонија 04.10.21 | 21:11

Маричиќ: Перо Костадинов е докажано Најдоброто за Валандово!

СДСМ и коалицијата одржаа граѓанска трибина во Валандово на која беше претставена програмата на кандидатот на градоначалник Перо Костадинов, како и кандидатите за...

Македонија 16.08.21 | 19:33

Kандидатот за градоначалник на Валандово: Со искуство и знаење ќе покажеме како треба да ја развиваме нашата мала, но многу убава општина

Голема чест и моја лична гордост е да се биде кандидат за Градоначалник на општина Валандово, предложен од најголемата политичка партија ВМРО ДПМНЕ, вели Тони Узунов. -Воедно...

Економија 31.07.21 | 13:49

Заев: Oбезбедено квалитетно наводнување на нови 2.150 хектари за модерно земјоделство

Премиерот Зоран Заев, по повод изградбата на системот за наводнување за вкупна површина од 2.150 хектари на територијата на Општина Валандово, а ги опфаќа населените места...

Сервиси 19.07.21 | 09:39

Земјотрес во Албанија, регистриран и во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево

Земјотрес со магнитуда од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Албанија, со епицентар 160 километри југозападно од Скопје, информираат од Сеизмолошка...

Македонија 02.12.20 | 20:42

Валандово, Дојран и Радовиш сплотени: Веднаш прекинување на преговорите со Бугарија и заминување на Заев од власт

ВМРО-ДПМНЕ денеска протестира во 15 градови, а жителите на општина Дојран, Валандово и Радовиш масовно излегоа на улиците, барајќи оставка од Зоран Заев и итно прекинување...

Македонија 08.07.20 | 22:09

Мицкоски од Валандово: На 15-ти јули ќе го совладаме СДСМ и Заев кој е кошмар за македонскиот народ, а за нашите соседи најпосакуван сон

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски вечерва од Валандово порача дека крајот на Зоран Заев и СДСМ ќе се случи на 15-ти јули. Заев е кошмар за македонскиот народ,...

Македонија 23.04.20 | 13:43

Заболениот бил во странство: Прв случај на корона и во Валандово

рвиот заболен пациент од коронавирус во Валандово, кој беше регистриран вчера, моментно се лечи на Одделението за пневмофизиологија во болницата во Битола, каде бил...

Македонија 22.04.20 | 15:36

Прв случај на ковид-19 во Валандово

Министерството за здравство денеска го регистрираше првиот случај на заразаен со ковид-19 во Валандово. Станува збор за лице кое што допатувало од странство и веднаш...

Здравје 27.01.20 | 11:01

Во Здравствениот дом во Валандово ќе се прави брис од грло и нос, уринокултура, паразити…

Во Здравствениот дом во Валандово, од минатата недела почна со работа хигиенско-епидемиолошката служба (ХЕС). Оваа служба ќе ги извршува следните здравствени услуги:...

Македонија 20.01.20 | 08:39

Попот во Валандово кажа што требаше: Багра сте, срам сте за црквата и за крстот!

Во последно време зачестуваат инцидентите на церемонијата на положување на светиот крст на Водици, па свечениот настан кој го симболизира покрстувањето во осветените...

Македонија 19.01.20 | 18:40

За инает на Пробиштип: Во Валандово три пати се фрлаше крстот

И во Валандово фрлањето на светиот крст за Водици не помина без скандал. „Пушти го, пушти го“: Во Штип се степаа за крстот Свештените лица трипати го фрлаа крстот, затоа...

Сервиси 16.07.19 | 23:10

Земјотрес во Валандово и Струмица

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Македонија 15.04.19 | 19:26

Силјановска: Ниту ЕУ и НАТО сами по себе не носат демократија и економски развој

Тие како да ја заборавиле химната. Тие наместо за право и правдина зборуваат само за политиката и дека немаме друг излез и дека ова морало да се направи, зошто инаку немало...

Македонија 15.04.19 | 19:18

На сегашната власт ниту еден пат не им е отворен, ние ќе треба да ги отвораме

Се врзуваат за ЕУ и НАТО, меѓутоа убаво им рече мојата соработничка, дека тоа е лага. Од ЕУ фондовите за екологија и еколошка заштита може да користите средства кога ќе...