Ознака: Ваксинце
Црна хроника 26.08.22 | 11:01

Филмска бркотница кај Ваксинце: Полицајци и војници во потера по криумчар на мигранти

МВР информира дека вчера околу 13 часот, во кумановското село Ваксинце, полицајци од станицата за граничен надзор Сопот го уапсиле М.Б.(34) од Велес. Во неговото возило...

Црна хроника 15.04.21 | 17:43

Тепачка на мигранти во Ваксинце, двајца тешко повредени

Две лица се тешко повредени во групната тепачка што се случила вчера во Васкинце. Како што соопшти МВР, вчера во 14.30 часот во Полициското одделение Матејче, Х.И. од с.Ваксинце,...

Црна хроника 24.08.20 | 16:16

Полицијата го барала со потерница, место него, во неговиот дом пронашла 44 мигранти

Лице по кое трагала полицијата за издржување казна затвор не било пронајдено дома, но во помошните простории во неговиот дом, при преглед полицајците пронашле 44 мигранти,...

Црна хроника 02.08.20 | 11:28

Пронајдени 10 мигранти во „рено лагуна“ кај Ваксинце

На локалниот пат Слупчане-Ваксинце, синоќа околу полноќ23.50 полициски службеници од полициска станица Белановце патничко моторно возило „рено лагуна“ со скопски регистарски...

Црна хроника 13.07.20 | 14:45

Заложничка драма: Двајца мигранти држеле поробени 19 други во Ваксинце

Мигранти од Пакистан држеле во заложништво поголема група мигранти во селото Ваксинце. Како што се наведува во извештајот од страна на СВР Куманово, по претходно добиени...

Црна хроника 15.06.20 | 12:21

Над 50 мигранти пронајдени во куќа во кумановско Ваксинце

Во куќа во кумановското село Ваксинце полицијата вчера пронашла 51 мигрант, меѓу кои имало и шест малолетни лица. Како што е наведено во полицискиот билтен, вчера во село...

Вести 15.06.20 | 12:10

51 мигрант се криел во куќа во Ваксинце

Во куќа во кумановското село Ваксинце полицијата вчера пронашла 51 мигрант, меѓу кои имало и шест малолетни лица. Како што е наведено во полицискиот билтен, вчера во село...

Црна хроника 05.11.19 | 12:37

Нема ни кривична за „згрижувачот“ на 81 мигранти во Ваксинце, МВР и ОЈО си префрлаат одговорност

На 26 октомври, при претрес на куќа во Ваксинце, во помошна просторија биле откриени 81 мигрант, од кои 19 малолетници. Лицето е приведено. Мигрантите се пренесени во транзитниот...

Црна хроника 02.11.19 | 20:01

14 мигранти пронајдени во куќа во Ваксинце

Во селото Ваксинце сепронајдени 14 мигранти. Според извори на МВР, вчера два часа полицијата вршeла контрола во куќата и други простории на осомниченото лице за трговија...

Црна хроника 02.11.19 | 10:29

Во Ваксинце пронајдени 14 мигранти

Мигранти од Авганистан, Пакистан и Индија вчера биле пронајдени во домот кај жител на село Ваксинце. Како што соопшти МВР, вера од 21 до 22:50 часот по претходна судска наредба,...

Црна хроника 28.10.19 | 10:28

Ослободен осомничениот за трговија со 80-те мигранти во Ваксинце

Ден по рацијата на липковското село Ваксинце, каде беа пронајдени 81 мигрант од Блискиот исток, Обвинителството за организиран криминал нема конкретен одговор за...

Црна хроника 26.10.19 | 20:03

МВР за акцијата во Ваксинце: Мигрантите требало да се префрлат во Србија

МВР излезе со информации за акцијата во Ваксинце. Оттаму  велат дека се продолжува со истражните дејства а против лицето кое ги криумчарел мигрантите ќе му биде поднесена...