Ознака: вакцинирање
Свет 15.10.21 | 10:35

Орбан со повик до граѓаните: Вакцината против ковид -19 е како полиса за животно осигурување

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска истакна дека четвртиот бран на коронавирус е неизбежен и ги повика граѓаните да се вакцинираат. Орбан истакнал дека „вакцината...

Свет 12.10.21 | 09:40

Гувернерот на Тексас забрани задолжително вакцинирање против Ковид-19

Гувернерот на Тексас, Грег Абот вчера издаде извршна наредба со која им се забранува на компаниите и другите субјекти да наметнуваат обврска за вакцинација против Ковид-19. Со...

Здравје 09.10.21 | 08:43

Невакцинираните да се вакцинираат, апелираат надлежните, активни се 10.625 случаи

Бројот на активни случаи заразени со корона – вирусот во земјава изнесува 10.625 од кои најмногу – 5.076 се во Скопје. Во Куманово има 935 активни случаи, во Тетово 834, во Гостивар...

Здравје 07.10.21 | 11:12

Целосно се вакцинирани 44 отсто од полнолетните граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.458 дози вакцини, од кои 873 се аплицирани како прва доза, 2.513 се ревакцинирани, а 72 граѓани примиле трета доза вакцина. Министерството...

Здравје 01.10.21 | 08:41

Вакциниајте се, апелираат здравствените власти

Бројот на активни случаи во државава изнесува 12.087 од кои најголем број – 5536 се во Скопје. Во Куманово има 992 активни случаи, во Тетово 905, во Охрид 549, во Гостивар 472, во...

Здравје 24.09.21 | 11:51

Зошто луѓето одбиваат да се вакцинираат? Задоволни нации, кои имаат доверба во системот веруваат на вакцината

Во Хрватска, но и во целиот регион се уште има голем процент на луѓе кои не сакаат да вакцинираат против ковид-19. За ова прашање на ХРТ говореше д-р Горан Тешовиќ од Клиниката...

Македонија 21.09.21 | 12:06

Во текот на вчерашниот ден вакцина примиле 12.062 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.955 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Балкан 27.08.21 | 13:35

Само во Врање вакцинирани 13.300 Македонци

Вкупниот број на вакцинирани граѓани од Врање, Србија, Македонија и други земји во Спортската сала Врање од почетокот на вакцинацијата до четврток, 26 август, изнесува...

Здравје 04.08.21 | 09:22

401.336 граѓани во Македонија примиле две дози вакцина против ковид-19

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Балкан 03.08.21 | 13:14

Словенија до есен планира да вакцинира 90 отсто од граѓаните

Словенечката Влада ја забрзува кампањата за вакцинација против Ковид-19, така што центрите за имунизација ќе бидат отворени за сите заинтересирани граѓани од 8 до 22 часот. Епидемиолозите...

Македонија 29.07.21 | 17:30

Барем по една доза од вакцините имаат примено 63 отсто од граѓаните над 70 години

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчерашниот ден се вакцинирани вкупно 506.033 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.770 граѓани, а вчера вкупно...

Свет 28.07.21 | 10:14

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Сите вработени во „Вашингтон пост“ мора да обезбедат доказ дека се вакцинирале против Ковид-19 до средината на септември, доколку сакаат да останат на работа. Исклучоци...

Свет 22.07.21 | 09:27

Јужна и Централна Америка се соочуваат со раст на пандемијата поради недостиг од вакцини

Пан-американската здравствена организација (ПАХО) предупреди дека Централнам Јужна и Cеверна Америка се соочуваат со пандемија на невакцинирани. Од организацијата...

Балкан 15.07.21 | 13:57

Пелони: Задолжителната вакцинација не е поврзана со отпуштања

Задолжителната вакцинација нема да се поврзува со отпуштања, рече портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони на денешниот редовен брифинг со новинарите и додаде...

Здравје 15.07.21 | 10:15

До вчера се вакцинирале вкупно 440.299 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 440.299 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.401 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 10.07.21 | 18:43

245.231 граѓани примиле две дози вакцина

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а од Министерството за здравство велат дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. До...

Македонија 09.07.21 | 10:12

Пановски: Децата не треба да се вакцинираат, 70 отсто од нив се природно имунизирани

По најавите од Министерството за здравство дека од понеделник ќе се дозволи вакцинација на деца од 12 до 16 години со вакцината „Фајзер“, микробиологот д-р Никола Пановски,...

Македонија 06.07.21 | 09:23

Од 31 јули нема да работи бугарската компанија која вакцинира на границата со Македонија

По месец и половина откако почна вакцинација на македонски граѓани на бугарско-македонската граница, бугарската компанија „Комак медикал“, од 31 јули ја прекинува...

Здравје 05.07.21 | 12:35

Филипче: Aпелирам сите да се вакцинирате, потребна ни е здрава нација

Потребна ни е здрава нација. Затоа, апелирам сите да се вакцинирате и да им укажете на вашите најблиски и тие да се вакцинираат, порача од Охрид, министерот за здравство...

Македонија 20.06.21 | 17:42

Македонија во слободен пад: Во друштво сме на Самоа, Молдавија и Свети Винсент според бројот на вакцинирани

Македонија и оваа недела во пад на светската мапа на вакцинирани на 100 лица. Со само 22 вакцинирани на секои 100 лица, државата падна на 85. место (минатата недела беше на...