Ознака: вакцинирање
Свет 22.07.21 | 09:27

Јужна и Централна Америка се соочуваат со раст на пандемијата поради недостиг од вакцини

Пан-американската здравствена организација (ПАХО) предупреди дека Централнам Јужна и Cеверна Америка се соочуваат со пандемија на невакцинирани. Од организацијата...

Балкан 15.07.21 | 13:57

Пелони: Задолжителната вакцинација не е поврзана со отпуштања

Задолжителната вакцинација нема да се поврзува со отпуштања, рече портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони на денешниот редовен брифинг со новинарите и додаде...

Здравје 15.07.21 | 10:15

До вчера се вакцинирале вкупно 440.299 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 440.299 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.401 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 10.07.21 | 18:43

245.231 граѓани примиле две дози вакцина

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а од Министерството за здравство велат дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. До...

Македонија 09.07.21 | 10:12

Пановски: Децата не треба да се вакцинираат, 70 отсто од нив се природно имунизирани

По најавите од Министерството за здравство дека од понеделник ќе се дозволи вакцинација на деца од 12 до 16 години со вакцината „Фајзер“, микробиологот д-р Никола Пановски,...

Македонија 06.07.21 | 09:23

Од 31 јули нема да работи бугарската компанија која вакцинира на границата со Македонија

По месец и половина откако почна вакцинација на македонски граѓани на бугарско-македонската граница, бугарската компанија „Комак медикал“, од 31 јули ја прекинува...

Здравје 05.07.21 | 12:35

Филипче: Aпелирам сите да се вакцинирате, потребна ни е здрава нација

Потребна ни е здрава нација. Затоа, апелирам сите да се вакцинирате и да им укажете на вашите најблиски и тие да се вакцинираат, порача од Охрид, министерот за здравство...

Македонија 20.06.21 | 17:42

Македонија во слободен пад: Во друштво сме на Самоа, Молдавија и Свети Винсент според бројот на вакцинирани

Македонија и оваа недела во пад на светската мапа на вакцинирани на 100 лица. Со само 22 вакцинирани на секои 100 лица, државата падна на 85. место (минатата недела беше на...

Свет 16.06.21 | 14:13

Градоначалникот на Москва нареди задолжително вакцинирање против коронавирусот

Московскиот градоначалник, Сергеј Собјанин, денеска нареди воведување задолжителна вакцинација против коронавирусот за сите вработени во услужниот сектор, како дел...

Здравје 10.06.21 | 12:39

Досега се вакцинирани 252.537 граѓани, вчера прва доза примиле 1.391

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 252.537 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.391 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 07.06.21 | 12:43

Во Врање досега се вакцинирани 2.032 Mакедонци, без закажување можно вакцинирање и во Ниш и во Нови Сад

Според последните податоци на Градскиот штаб за вонредни состојби во Врање за време на викендот вакцинирани се 927 граѓани на Македонија, јави дописникот на МИА од Белград. Од...

Балкан 06.06.21 | 16:04

Македонка која се вакцинираше во Врање: Вучиќ, алал да ти е човече!

„Немаме закажано, само што дојдовме, нè примија. Сакам да му се заблогадарам на претседателот Александар Вучиќ, алал да ти е човече, изјави за РТС на една жена од Македонија...

Здравје 05.06.21 | 10:39

Вчера се вакцинирале 14.282 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 245.413 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.255 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Македонија 18.05.21 | 14:36

Битиќи откако прими вакцина: Пред 6 месеци се борев за живот, денеска сум овде поради лекарите

Вицепремиерите Никола Димитров и Фатмир Битиќи, како и министрите Бојан Маричиќ и Горан Милевски денеска се вакцинираа против ковид-19 во „А1 арената“ во спортскиот...

Македонија 18.05.21 | 09:02

Денеска ќе се вакцинираат претседателот на државата и неколку министри

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ќе прими вакцина против Ковид-19 во вакциналниот пункт во спортската сала на СОУ „Перо Наков“, во Куманово. Министерот...

Македонија 12.05.21 | 12:31

Македонци купувале вакцини по 40 евра во Врање, тврди локален портал

Некои граѓани на Врање им продавале вакцини на граѓаните на Македонија, за 40 евра по доза, поради што припадниците на безбедоносната агенција БИА уапсиле две лица од...

Балкан 06.05.21 | 10:47

Направија журка: Македонци во маици „Благодарам Србија“ во Врање славеа со песна

По билбордите на повеќе локации во градот во кои им се заблагодаруваа на Србија, луѓето од Македонија кои примија доза против болеста во Врање преку здружението „Спона“,...

Свет 15.04.21 | 14:49

Урсула фон дер Лајен ја прими првата доза вакцина, ама не кажа која

Претседателката на Европската Комисија попладнево преку Твитер информираше дека денеска ја примила првата доза на вакцина против Ковид-19. Откако ја надминавме стапката...

Здравје 14.04.21 | 14:03

Од утре во „Борис Трајковски“ 5.000 граѓани на возраст од 73 и 74 години ќе се вакцинираат со Астра Зенека, Спутник В и Синофарм

Од утре се очекува да продолжи процесот на имунизација со трите типа на вакцини – Астра Зенека, Спутник В и кинеските од производителот Синофарм со вакцинација на...

Македонија 05.04.21 | 23:00

Поради паника и исцрпеност припадник на МВР колабирал по вакцинирањето

Во СЦ „Борис Трајковски“ утринава се имунизираа припадниците на АРМ, МВР, вработените во судовите, обвинителството, патарините, царина, возачите во јавниот транспорт,...