Ознака: вакцинален сертификат
Македонија 23.08.21 | 10:04

Не тргнувајте на пат без да проверите дали вашата вакцина важи – со македонскиот „зелен пасош“ сепак не може да патувате секаде

Со македонскиот „зелен пасош“, сепак, не може да патувате секаде. Документот кој е потврда за целосна имунизација и кој важи за патување во Европа, не значи и гаранција...

Македонија 18.08.21 | 15:01

Малолетниците ќе влегуваат слободно во Македонија, не е потребен тест, сертификат или карантин

За лицата под 18 години не се потребни сертификат за вакцинација или потврда за прележан ковид-19, ниту негативен ПЦР или брз тест, одговараат од Влада на прашањето од...

Естрада 15.07.21 | 14:19

Mиа Костова: Неам сертификат за вакцинација нит ќе имам, со врски ќе влагам ко и пола народ

Водителката Миа Костова бурно реагира на вчерашните најави на министерот за здравство Венко Филипче дека се размислува во затворени простори и поголеми настани да...

Балкан 15.07.21 | 11:05

Високи казни доколку невакцинирани влезете во затворен простор

Секое невакцинирано лице во Грција коешто ќе влезе во затворен простор без да приложи вакцинален сертификат, ќе плати казна од 300 евра, пишува српски „Блиц“. Доколку...

Македонија 14.07.21 | 11:22

Филипче: Од есен ќе препорачаме посета на масовни настани само со вакцинален сертификат

Веќе размислуваме како ќе функционираме од есенските месеци, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека активно се спроведува вакцинација во сите...