Ознака: вакцинација
Здравје 20.08.21 | 15:25

Во текот на вчерашниот ден прва доза примиле 13.275 граѓани

Заклучно со вчера по една доза од вакцините имаат примено вкупно 638.428 граѓани, а ревакцинирани се 495.803, односно аплицирани се вкупно 1.134.231 дози вакцини. Во текот на вчерашниот...

Македонија 19.08.21 | 23:12

Заев: Не можеме ние никого да натераме да се вакцинира, ниту конобарите, ниту пак попишувачите

На прашањето дали во период кога имаме високи бројки на новозаразени со Ковид-19 е безбедно да се одржат пописот и локалните избори, премиерот Зоран Заев тврди дека е...

Македонија 19.08.21 | 21:02

Вакцинирани се и моите две деца, од кои едното е 17 години, посочи Заев

Мерките ги даваат очекуваните резултати. Замолувам за разбирање кај граѓаните во однос на ограничувањата со мерките. Секој има право да одлучи дали ќе се вакцинира...

Здравје 19.08.21 | 08:58

Во Македонија две третини на случаите отпаѓаат на делта сојот, а една третина на британскиот сој

Продолжува зголемувањето на бројот на новозаразени, кој веќе два дена надминува 1000 лица на ден. Расте бројот и на починати како компликација од вирусот. Министерството...

Македонија 18.08.21 | 13:15

MЗ: Зголемен интересот за вакцинација

Заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 612.391 граѓани. Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден е забележан значителено зголемен интерес...

Македонија 18.08.21 | 12:08

Д-р Беќаровски: „Цивилите“ еден ден ќе разберат дека ограниченото движење можеби им го спасило животот

Вирусот е како најпрецизен снајперист. Тивок, невидлив, подмолен. Само вчера успеа да „рани” најмалку 999 луѓе и да „убие” 14, вели професорот Нико Беќаровски од Клиниката...

Економија 17.08.21 | 20:24

Во моловите, казината и обложувалниците само со потврда за вакцинација или потврда за прележан вирус

Во шопинг молови, казина и обложувалници само со потврда за вакцинација или потврда за прележан вирус, објави предмалку министерот за економија Крешник Бектеши на својот...

Македонија 17.08.21 | 14:19

Вчера се аплицирани вкупно 18.877 вакцини

Во текот на вчерашниот ден на вакциналните пунктови во државата и на терен, вакцинирани се вкупно 18.877 граѓани, од кои 12.049 примиле прва доза. Заклучно со вчера вкупно...

Македонија 16.08.21 | 09:01

СДСМ: Вакцинацијата е од витална значајност во борбата против натамошно ширење на вирусот

Во последните денови, бројот на нови случаи со заразени од ковид 19 забрзано расте, инфективните одделенија се полнат. Досега се аплицирани над 1 милион дози, а ревакцинирани...

Здравје 15.08.21 | 10:57

Минатата недела речисти 50 илјади граѓани ја примиле првата доза вакцина против ковид-19

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатата недела аплицирани се вкупно 49.569 први дози на вакцини во државата. Забележан е значително зголемен...

Македонија 14.08.21 | 09:55

Стоилковски: Ова е режим, за да се спаси диктаторот и да се заборави на пожарите!

Ова е режим, забеган, без логички потези, чисто изживување измислено да се спаси диктаторот. Да се заборави на пожарите, за личен спас. Удри по кафичите. Да се збори за...

Здравје 14.08.21 | 08:04

Пунктовите за вакцинација работат и денеска

Министерството за здравство соопшти дека пунктовите за вакцинација во сите здравствени установи низ државата ќе работат во текот на денешниот ден. Граѓаните кои сакаат...

Здравје 13.08.21 | 16:48

Пунктовите за вакцинација ќе работат и утре

Министерството за здравство инфомира дека пунктовите за вакцинација во сите здравствени установи низ државата ќе работат во текот на утрешниот ден. Како што велат...

Македонија 12.08.21 | 18:19

Штипјани се исплашија од новите мерки и масовно почнаа да се вакцинираат со прва доза

Во Штип се забележува зголемен интерес за примање на прва доза вакцина против корона вирусот, откако се најавија рестриктивните мерки, но и почна да се зголемува бројот...

Македонија 12.08.21 | 16:57

Д-р Даниловски: Настава со физичко присуство е можна само ако семејството на ученикот е вакцинирано

Епидемиологот Драган Даниловски смета дека настава со физичко преисуство од први септември, кога почнува новата учебна година, би била изводлива само ако родителите...

Здравје 12.08.21 | 06:34

Д-р Пановски: Срам ми е од изјавата на Венко Филипче, оди контра Медицинскиот факултет

Професорот на Медицинскиот факултет во Скопје и поранешен директор на Фондот за здравство, Никола Пановски во интервју за порталот „Призма“ вели дека е без научна...

Здравје 11.08.21 | 22:52

Д-р Петличковски: Шест месеци по прележан ковид се препорачува вакцина и на луѓето кои ја поминале болеста

Досега неколку пати сме зборувале и ставот, којшто е прифатен во светот, е дека и граѓаните коишто ја имаат прележано болеста, треба да се вакцинираат, изјави директорот...

Македонија 11.08.21 | 16:41

Трет ден турканици пред пунктовите за вакцинација

Неколку дена се случуваат турканици пред пунктовите и уште не стивнуваат иако надлежните отворија и нови места за имунизација. Во Скопје ваква слика се случува веќе...

Вести 11.08.21 | 09:20

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и Заев воведуваат фашистички мерки што водат кон поделби

Филипче и Заев воведуваат фашистички мерки кои водат кон поделби, тоа се мерки кои ја уништуваат економијата, угостителството го водат во бездна, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ....

Свет 11.08.21 | 09:07

СЗО повика 20 светски лидери да ја делуваат за надминување на нерамноправноста при вакцинацијата

Светската здравствена организација (СЗО) повика дваесет светски лидери, кои се способни да ја исправат „срамната“ глобална нерамнотежа во достапноста на вакцините...