Ознака: вакцинација
Свет 13.07.21 | 09:18

По заканата од Макрон, над 900.000 луѓе во Франција закажале вакцинација

Повеќе од 900.000 луѓе во Франција закажале термин за вакцинација откако синоќа претседателот на државата предупреди дека ќе бидат воведени ограничувања за сите оние...

Македонија 12.07.21 | 20:16

Тензии, редици и чекање пред клиниките на првиот ден од вакцинацијата без закажување

Долги редици во поликлиниките во главниот град на првиот ден од вакцинација без закажување термин. Уште во раните утрински часови имаше стотици граѓани, претежно постари...

Балкан 12.07.21 | 17:19

Брнабиќ: Седница на Кризниот штаб во вторник, лекарите се многу загрижени

Поради голема загриженост на лекарите и стручната јавност во вторник во Србија најверојатно ќе се одржи седница на Кризниот штаб за борба против Ковид-19, изјави премиерката...

Македонија 12.07.21 | 17:06

Филипче: И децата кои немаат здравствено осигурување или немаат одбрано матичен лекар ќе може да се вакцинираат

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека родителите или старателите доколку наидат на потешкотии при пријавување на своето дете...

Македонија 12.07.21 | 11:33

Вакцинацијата за деца сепак не е слободна, туку мора да се закаже

Вакцинацијата на децата од 12 до 16 години сепак ќе мора да се закажува на страницата vakcinacija.mk, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче, кој беше во посета...

Здравје 12.07.21 | 11:10

Детално да се испита поврзаноста помеѓу коронавирусот, полот и вакцините

Како што е веќе познато, ковид-19 не влијае на двата пола на ист начин. Со овој проблем се занимаваат лекарите Теодора Псалтопулу, Панос Маландракис, Јанис Данасис и Танос...

Здравје 11.07.21 | 08:09

Вакцинација против Ковид-19 од утре без закажан термин

Процесот на вакцинација против коронавирусот во државава се одвива непречено. Освен во јавните здравствени установи и вакциналните пунктови вакцинацијата против...

Македонија 09.07.21 | 11:20

Вакцинација без закажан термин во Ресен

Здравствен дом Ресен од денеска почнува со вакцинација на населението против Ковид – 19 без закажан термин. Директорката на установата Сања Андоновска информира дека...

Балкан 08.07.21 | 13:50

65 отсто од Грците поддржуваат задолжителна вакцинација за одредени категории

Следната седмица грчката Влада ќе ги соопшти одлуките за задолжителната вакцинација за одредени категории вработени, додека пак според последното истражување на јавното...

Здравје 07.07.21 | 13:34

Досега се дадени 627.948 дози вакцини во Македонија

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 390.623 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 9.493 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 07.07.21 | 10:53

Граѓаните масовно да се вакцинираат, регистрирани се седум случаи на делта сојот во Македонија

Вакцинацијата е единствен начин да се спречи ширењето на делта сојот во земјава, а со тоа де се спречи и евентуален нов силен бран на вирусот. По детектирањето на седум...

Свет 07.07.21 | 08:28

Бајден: Ве молам, вакцинирајте се!

Ако сте вакцинирани, заштитени сте, ве молам, вакцинирајте се, нагласи американскиот претседател Џозеф Бајден во Белата куќа, зборувајќи за планот за вакцинација. Тој...

Здравје 06.07.21 | 08:52

од 12 јули вакцинација без закажан термин

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше...

Балкан 05.07.21 | 18:46

Грција започнува доброволна вакцинација на деца од 15 до 17 години

Комисијата за вакцинација на Грција даде позитивно мислење за доброволна вакцинација на децата од 15 до 17 години со согласност од родител или старател, а следната седмица...

Свет 05.07.21 | 16:47

Меркел и Шпан повикуваат на помасовно вакцинирање на Германците

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за здравство Јенс Шпан повикаа на поголема вакцинација на населението поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот. На...

Здравје 05.07.21 | 14:50

Од 12 јули може да се вакцинира секој граѓани, без разлика дали е пријавен или не

Почнувајќи од 12 јули вакцинацијата на граѓаните ќе се одвива во постоечките вакцинални пунктови од здравствените домови и болниците во државата, а во спортските сали...

Македонија 05.07.21 | 08:59

Само во Врање се вакцинирани над 10.000 Македонци, Филипче и Заев да им рефундираат средства!

Секој ден нов поразителен податок за катастрофалното менаџирање со ковид кризата од страна на Заев и Филипче, обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Поради неспособната...

Балкан 04.07.21 | 13:49

Јанев негира дека Бугарија одбила 20.000 вакцини: Тоа е текст во западно издание

Бугарското Министерство за здравство во моментов разработува план како да се реагира на евентуален нов бран од Ковид-19, изјави привремениот премиер Стефан Јанев во...

Здравје 03.07.21 | 14:29

Од понеделник вакцинирање на вработените во училиштата, термини ќе добијат и вработените на факултетите

Од понеделник ќе се вакцинираат вработените во основните и средните училишта во државата, соопшти денеска Министерството за здравство. Овој процес на имунизација на...

Здравје 03.07.21 | 14:22

МЗ: Денеска ќе добиете СМС со термин за вакцинација, располагаме со доволно вакцини

Министерството за здравство информира дека националниот систем „Мој термин“ и во текот на денешниот ден испраќа известувања до граѓаните кои се пријавени за вакцинација...