Ознака: вакцинација
Здравје 10.05.23 | 15:08

За 17 дена се вакцинирале над 200 деца кои ги пропуштиле рутинските вакцини

За 17 дена се вакцинирале над 200 деца кои ги пропуштиле рутинските вакцини, а поделени се повеќе од 4.000 информативни брошурри, во рамки на кампањата на Министерството...

Свет 02.05.23 | 09:35

Од 11 мај САД го укинува барањето за вакцинација против Ковид-19 за странските патници

Белата куќа објави дека од патниците повеќе нема да се бара да бидат вакцинирани против Ковид-19 за да влезат во САД. На 11 мај, кога ќе заврши вонредната состојба поврзана...

Здравје 18.01.23 | 18:33

Д-р Мехмедовиќ апелира: Децата да се вакцинираат против морбили, задолжително е

Во моментов состојбата со респираторните болести што циркулираат периодов е стабилна информираше денеска портпаролот на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ...

Балкан 01.11.22 | 21:02

Деца со здравствени проблеми на возраст меѓу шест месеци и четири години во Грција ќе се вакцинираат против Ковид-19

Националната комисија за имунизација на Грција предлага вакцинација против Ковид-19 за деца меѓу шест месеци и четири години доколку имаат здравствени проблеми, а им...

Здравје 10.10.22 | 15:32

Почнува пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Министерството за здравство информира дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи...

Свет 25.08.22 | 22:16

Од почетокот на годината имало над милион смртни случаи од Ковид-19: СЗО бара засилување на вакцинацијата во сиромашните земји

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека пандемијата на Ковид-19 усмртила еден милион луѓе во светот само од јануари. Организацијата ги повика владите да...

Здравје 12.08.22 | 14:03

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

Европската агенција за лекови може да одобри употреба на вакцина против два вида на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. Тој...

Здравје 08.07.22 | 18:06

Дали вакцината против мајмунски сипаници ќе стане задолжителна за ризнични групи граѓани

Француската национална здравствена управа (HAS) денеска препорача проширување на кампањата за вакцинација против мајмунски сипаници, нагласувајќи дека оние кои се изложени...

Здравје 29.06.22 | 15:29

Мурал во Скопје: Редовната вакцинација во детството е најбезбедниот начин за заштита на здравјето

За да ги потсетат родителите колку е важно да ги вакцинираат децата и за да се зголеми опфатот, УНИЦЕФ и Министерството за здравство подготвија комуникациски материјали...

Свет 23.06.22 | 18:34

Во Австрија се укинува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Во Австрија ќе се укинат задолжителните вакцини против коронавирус, најави денеска министерот за здравство Јоханес Рауч. Никој не се вакцинира поради задолжителната...

Македонија 30.04.22 | 11:56

Лекарска комора: Континуираната едукација е клучна за зголемувањe на опфатот со вакцинација

Вакцинација е најдобрата заштита од сериозни заразни болести, но и една од најуспешните и најисплатливите инвестиции на јавното здравство, а лекарите имаат клучна...

Балкан 28.04.22 | 18:26

Од први мај Грција ги отвора границите и за невакцинираните

Грција привремено го укинува задолжителниот европски сертификат за вакцинација, прележан Ковид-19 или негативен тест за влез во земјата. Од Министерството за здравство...

Здравје 21.04.22 | 13:53

Во 2020 година само 63 отсто од децата првимиле прва доза МРП вакцина и 68,5 отсто втора доза

Во 2020 години само 63 отсто од децата во Македонија примиле прва доза од вакцината МРП и 68,5 отсто ја примиле втората доза. МРП вакцината е вакцина против морбили, рубела...

Македонија 20.04.22 | 12:14

Опаднат е интересот за вакцинација, во Македонија се имунизирани 46 отсто од населението против ковид-19

Опфатот со вакцинација против Ковид-19 е 46 отсто. Со поранешните бројки опфатот беше над 43 отсто. Тоа не значи многу, многу е битно да знаеме дека имаме сосема доволен...

Македонија 13.04.22 | 14:08

Комисијата за заразни болести предлага да се укине задолжителното поседување на сертификат за влез во земјата

Комисијата за заразни болести предлага да се укине задолжителното поседување на сертификат за вакцинација или прележаност на коронавирус за влез во земјава. Тие предлагаат...

Здравје 03.04.22 | 09:09

Последен ден од караванот за вакцинација, забележан раст во просечниот дневен број на вакцинирани

По посетени вкупно 14 градски и рурални подрачја низ целата држава, во Струга денеска ќе заврши караванот за вакцинација против КОВИД-19. Освен можноста да се прими вакцина...

Македонија 02.04.22 | 08:57

Само 200 граѓани примиле вакцина на вакциналниот караван

За 12 дена потрошени едвај 40-тина вијали на „Фајзер“ во Караванот за имунизација. Во мобилните пунктови во Шуто Оризари, Ново Село, Струмица вакцини примиле над 200 граѓани....

Свет 30.03.22 | 15:30

По масовната вакцинација, Швајцарија од 1 април ќе ги укине преостанатите ограничувања поврзани со Ковид-19

Швајцарија, каде речиси 70 отсто од населението е целосно вакцинирано, в петок ќе ги укине преостанати ограничувања поврзани со Ковид-19, соопшти денеска Владата. Ќе се...

Здравје 21.03.22 | 10:45

Тргнува караванот за вакцинација против ковид-19 во повеќе општини низ државата

Министерството за здравство со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март) почнува со караван за вакцинација против Ковид-19,...

Македонија 19.03.22 | 08:16

Преку организиран караван ќе се зголемува вакцинацијата против Ковид-19

Караван за вакцинација против Ковид-19 стартува од понеделник во 14 локални заедници низ државата. Активноста на Министерството за здравство е со поддршка од Светската...