Ознака: вакцинација
Балкан 22.09.21 | 22:20

Во Словенија се вакцинираат за други за пари, зависник од хероин вакциниран дури 23 пати

Поединци се вакцинираат за други за одредена сума пари, јавуваат словенечките медиуми. Според аферата што ја тресе Словенија овие денови, најчесто се работи за бездомници...

Македонија 22.09.21 | 18:43

Пендаровски: Вакцината сама по себе не е доволна, потребен ни е поотпорен, инклузивен и праведен глобален здравствен систем

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри основи како подготовка...

Македонија 22.09.21 | 13:55

Помалу од 70 лица се имунизирале на студентскиот вакцинален пункт на УКИМ за 13 дена

Помалку од 70 лица се имунизирале на студетскиот вакцинален пункт на УКИМ кој беше отворен пред 13 дена. За да им се олесни пристапот за имунизација на студентите, од 9...

Балкан 20.09.21 | 14:20

Во Албанија почна задолжителната вакцинација на универзитетските професори и студентите

Врз основа на одлуката на Комитетот на експерти денеска почна задолжителната вакцинација против Ковид-19 за студенти и професори на сите универзитети во Албанија, јави...

Македонија 17.09.21 | 13:26

Филипче: Размислуваме за задолжителна вакцинација, иако е рано

Има различни сценарија во различни земји, а ние исто така сме размислувале за задолжителна вакцинација, вели министерот за здравство, Венко Филипче по најавите дека...

Свет 16.09.21 | 13:01

Во Кина целосно се вакцинирани над една милијарда жители

Кинеската Влада соопшти повеќе од една милијарда луѓе во земјата се целосно вакцинирани против Ковид -19. Тоа е повеќе од 70 проценти од кинеското население. Портпаролот...

Свет 16.09.21 | 08:16

Њујорк наложи сите учесници на Генералното Собрание на ОН да мора да бидат вакцинирани

Сите дипломати кои ќе присуствуваат на седницата на Генералното собрание на ОН следната недела ќе треба да покажат доказ за вакцинација против корона вирусот, во согласност...

Свет 15.09.21 | 09:22

Во Франција од денеска задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници

Во Франција oд денеска стапува на сила задолжителна вакцинација против Ковид на лицата кои работат во здравствениот сектор. Мерката е за околу 2,7 милиони луѓе кои се...

Свет 14.09.21 | 11:16

Секој вакциниран во Русија треба добие три слободни денови од работа

Работодавачите во Русија треба да бидат обврзани да им обезбедат на вработените три слободни денови по секоја фаза на вакцинација против корона вирусот, соопшти Институтот...

Балкан 13.09.21 | 08:33

Административците во Косово со задолжителна вакцина или доказ дека немаат Ковид-19

Сите вработени во јавните институции, како и персоналот во претпријатијата и фирмите во сопственост на Владата и општините во Косово, од денеска треба да се вакцинирани,...

Македонија 12.09.21 | 12:47

Во земјава 13.406 активни случаи со корона-вирусот

Продолжува да расте бројот на новозаразени со Ковид-19 во земјава, па така во претходното деноноќие се регистрирани 609 нови случаи со што вкупната цифра на активни на...

Балкан 12.09.21 | 09:58

Грчката полиција со солзавец и водени топови ги разбиваше демонстрациите во Солун

Грчката полиција употреби солзавец и водени топови во Солун за да ги прекине демонстрациите на илјадници луѓе против задолжителната вакцинација против коронавирусот. Властите...

Економија 11.09.21 | 13:15

Странски компании ги принудувале вработените да се вакцинираат, наши не ги пуштале од работа на термин

Иако имунизацијата против Ковид 19 во нашата држава е на доброволна основа, дел од вработените се ставани под притисок од работодавците да се вакцинираат. Од Сојузот...

Македонија 08.09.21 | 16:59

Досега се ставени 750.000 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера...

Здравје 07.09.21 | 17:12

Д-р Пајазити: Вакцинацијата во Тетово го намалува бројот на заразени

Значителното опаѓање на бројот на новозаболени во Тетово лекарите и надлежните од општината го темелат на се поинтензивната вакцинација во градот. Докторката Миранда...

Здравје 07.09.21 | 16:28

Најмалку се вакцинираат граѓаните на возраст меѓу 18 и 39 години

До 4 септември, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се 44,6% од севкупното население над 18 годишна возраст. Вкупно 54 oтсто од граѓаните над 40 години имаат...

Балкан 07.09.21 | 14:49

Портпаролот на грчката Влада не ја исклучи можноста за проширување на задолжителната вакцинација

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому ја остави отворена можноста, задолжителната вакцинација, доколку е потребно, да се прошири и за други категории како што...

Македонија 06.09.21 | 10:28

Од четврток ќе се врши вакцинација и на кампусот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Во четврток ќе се отвори пункт на кампусот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ каде студентите ќе може да се вакцинираат. Како што појасни министерот за здравство...

Македонија 04.09.21 | 10:49

Вакцинирани над 741 илјади граѓани во државата

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 741.553 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.251 граѓани, а вкупно се вакцинирале...

Македонија 04.09.21 | 10:24

Мицкоски да повика на вакцинација, сакаат од СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ се вознемири и одново си го покажа вистинското лице. Вистината ги боли, па се обидоа да ја прелепат, како што го прелепија и билбордот во Општина Аеродром. Мицкоски...