Ознака: уставни судии
Македонија 12.11.20 | 16:41

Американската амбасада демантира дека ги поддржале уставните судии да си ги покачат платите

Од американската амбасада велат дека ниту ги охрабриле, а уште помалку дале одобрување за зголемување на платите на уставните судии за 35 проценти. Во одговор на „Алсат“...

Македонија 10.11.20 | 18:54

МФ ќе одговара за оштетување на државен буџет ако им ги исплати незаконските додатоци на уставните судии

Уставниот суд нема право да си дава сам на себе надоместоци, туку тоа право го има единствено Собранието. Ако Министерството за финансии се дрзне да им ги исплати зголемените...

Македонија 09.11.20 | 11:29

Уставните судии да ги вратат парите кои не им припаѓаат, со Заев секој суд стана како пљачката СЈО

Уставните судии да ги вратат парите од покачувањата кои не им припаѓаат, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека додека во земјава народот се бори за живот, тие немаат...

Македонија 22.01.20 | 11:33

Уставните судии со поделени ставови за амнестијата за „27 април’

Уставниот суд на денешната втора седница ги разгледа иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина и посебно за членот 2....

Македонија 23.09.19 | 19:07

Силјановска: Насушна потреба за право и правда во Македонија е да се најде формула за „ ветинг“ на уставните судии

Професорката Гордана Силјановска преку Твивер ја нагласи потребата за право и правда во Македонија и дека мора да се најче начин за „ ветинг“ на уставните судии. Мислам...