Ознака: Уставни измени
Македонија 12.01.19 | 08:57

Ченто: Ниту еден човек не е поразен доколку во него сѐ уште има храброст

Јане Ченто во овие тешки моменти порача дека Македонија повторно ќе ја огрее сонце. Внукот на Методија Андонов Ченто порача дека ако човек има сон треба да го чува и...

Македонија 12.01.19 | 08:46

Клетвата на Прличев за оние кои го го предаваат достоинството на поколенијата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски го коментира изгласувањето на уставнте измени со стихови од великиот Григор Прличев. Тога грмкиј плач народен небо процепил. “Ох!...

Македонија 12.01.19 | 00:10

Села: Се разбира дека успеавме да вметнеме неколку измени во рамките на овој процес

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села по завршувањето на седницата за уставни промени изјавил дека нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. Секако дека...

Македонија 11.01.19 | 23:29

Здравко Савески: Вазалите на власт си ја исполнија задачата што им ја даде империјалниот господар

Професорот Здравко Савески на Фејсбук напиша дека пратениците ги истуркаа уставните измени. Вели тоа е направено со амнестии и тендери. Со газење на демократијата,...

Македонија 11.01.19 | 22:53

Костадинов: Успеавме! Радувај се, Македонијо!

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов на својот фејсубк профил објави статус во кој ги повикува македонските граѓани да се радуваат поради успехот со промената на...

Македонија 11.01.19 | 22:41

Предавниците и егзекуторите на Македонија славеа во Собранието

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 22:26

…И цигара после чинот

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собвранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 22:13

Курц: Усвојувањето на уставните измени е голем чекор напред

Aвстрискиот канцелар Себастијан Курц, на Твитер го поздрави изгласувањето на уставните измени, со надеж дека тоа создава позитивен импулс во регионот. Усвојувањето...

Македонија 11.01.19 | 22:02

Димитров: Докажавме дека чудата се можни

По изгласувањето на уставните амандмани во Собранието задоволство изрази и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Го направивме невозможното, докажувајќи...

Македонија 11.01.19 | 21:45

Овие пратеници ни го сменија името

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што...

Вести 11.01.19 | 20:57

Мицкоски: Одлуката за промена на идентитетот е одлука на 81 пратеник, не е одлука на македонските граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција одржана по завршувањето на 75. седница на Собранието на Република Македонија ги соопшти заклучоците...

Македонија 11.01.19 | 20:27

Ефтов: Од денеска за мене секој број помножен со 81 е нула

Гласале 81. Од денес секој број помножен со 81 за мене е еднакoв на нула. И тоа огромна нула. Едно огромно празно множество на празни политички кариери, пишува на својот...

Македонија 11.01.19 | 19:58

Комити: Сега ќе се насмевнете, затоа што се чувствувате безбедни, но ќе сè смени се наскоро… почекајте, ќе се уверите!

Нашата мајка штотуку беше силувана од 81 манијак, силувањето беше координирано од 1 организатор плус 1 директен помагач за надворешна употреба, плус 39 воајери, нејзини...

Македонија 11.01.19 | 19:54

Владата ни ја честита Република Северна Македонија

Владата на Република Македонија им честита на сите граѓани и на сите пратеници за преземената одговорност со која, потенцираат, на земјата и се отвораат вратите за НАТО...

Македонија 11.01.19 | 19:36

Ќе ве бараме со потерници… сите до еден

Република Македонија заминува во историјата. Онаква каква што ја знаеме, каква што ја гладеле нашите дедовци, татковци, онаква каква што ја продаде квислиншката влада...

Македонија 11.01.19 | 19:16

ГРОБАРИ

Осумдесет и еден пратеник во Собранието попладнево ги изгласаа уставните измени. Со 81 глас “за” и ниту еден против и воздржан, е донесена одлука за прогласување на...

Македонија 11.01.19 | 18:54

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија,...

Македонија 11.01.19 | 18:44

„Зборовите Република Македонија се заменуваат со зборовите Република Северна Македонија“

Со двотретинско мнозинство, со 81 глас за, без против и воздржани Собранието го донесе Амандманот 33. Во моментов трае гласањето и за другите амандмани, Собранието ги...

Македонија 11.01.19 | 18:38

„Предавници“ ечи пред Собрание, продолжува протестот против уставните измени

Извикувајќи „предавници“, граѓаните пред Собранието во моментов протестираат против уставните измени додека во парламентот на Република Македонија се одвива 75-та...

Македонија 11.01.19 | 18:23

Канческа-Милевска: Предавници не се чуствуваме во ниту еден момент

Во образложувањето на еден од амандманите на уставните амандмани предложен од независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои Владата не го прифати, Елизабета Канческа-Милевска...