Ознака: Уставни измени
Македонија 12.01.19 | 14:31

Пандов: Ќе рикате како говеда во запалена штала, нема да ве оставам раат ни дење ни ноќе

Аналитичарот Александар Пандов во својот последен Фејсбук пост ги потсети своите пријатели дека во војна кога ќе изгубиш другар или брат од непријателски куршум или...

Македонија 12.01.19 | 13:39

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран...

Македонија 12.01.19 | 13:11

Заев: Да живее Република Северна Македонија!

Објаснувајќи го процесот на промена на името и заблагодарувајќи му се на народот за товарот што го носел за промена на името, премиерот на Република Македонија денес...

Македонија 12.01.19 | 12:00

ВО ЖИВО: Прво обраќање на Зоран Заев по изгласувањето на уставните измени

Денеска во 12:00 часот во медија-центарот на Владата ќе се одржи прес-конференција на којашто ќе се обрати Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Владата...

Македонија 12.01.19 | 11:57

Мас очекува и грчкиот парламент да даде согласност за Преспанскиот договор

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание преку соопштение изрази очекување дека...

Балкан 12.01.19 | 11:49

Харадинај му ја честита „докажаната прозападна визија“ на Заев

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското...

Македонија 12.01.19 | 10:26

Топката од Преспа се префрла во Атина

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа...

Македонија 12.01.19 | 09:57

Нимиц: Се отвора вратата за нови односи меѓу соседите

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН и посредник во грчко-македонските преговори, Метју Нимиц, преку писмено соопштение го поздрави изгласувањето на...

Македонија 12.01.19 | 08:57

Ченто: Ниту еден човек не е поразен доколку во него сѐ уште има храброст

Јане Ченто во овие тешки моменти порача дека Македонија повторно ќе ја огрее сонце. Внукот на Методија Андонов Ченто порача дека ако човек има сон треба да го чува и...

Македонија 12.01.19 | 08:46

Клетвата на Прличев за оние кои го го предаваат достоинството на поколенијата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски го коментира изгласувањето на уставнте измени со стихови од великиот Григор Прличев. Тога грмкиј плач народен небо процепил. “Ох!...

Македонија 12.01.19 | 00:10

Села: Се разбира дека успеавме да вметнеме неколку измени во рамките на овој процес

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села по завршувањето на седницата за уставни промени изјавил дека нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. Секако дека...

Македонија 11.01.19 | 23:29

Здравко Савески: Вазалите на власт си ја исполнија задачата што им ја даде империјалниот господар

Професорот Здравко Савески на Фејсбук напиша дека пратениците ги истуркаа уставните измени. Вели тоа е направено со амнестии и тендери. Со газење на демократијата,...

Македонија 11.01.19 | 22:53

Костадинов: Успеавме! Радувај се, Македонијо!

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов на својот фејсубк профил објави статус во кој ги повикува македонските граѓани да се радуваат поради успехот со промената на...

Македонија 11.01.19 | 22:41

Предавниците и егзекуторите на Македонија славеа во Собранието

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 22:26

…И цигара после чинот

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собвранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 22:13

Курц: Усвојувањето на уставните измени е голем чекор напред

Aвстрискиот канцелар Себастијан Курц, на Твитер го поздрави изгласувањето на уставните измени, со надеж дека тоа создава позитивен импулс во регионот. Усвојувањето...

Македонија 11.01.19 | 22:02

Димитров: Докажавме дека чудата се можни

По изгласувањето на уставните амандмани во Собранието задоволство изрази и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Го направивме невозможното, докажувајќи...

Македонија 11.01.19 | 21:45

Овие пратеници ни го сменија името

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што...

Вести 11.01.19 | 20:57

Мицкоски: Одлуката за промена на идентитетот е одлука на 81 пратеник, не е одлука на македонските граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција одржана по завршувањето на 75. седница на Собранието на Република Македонија ги соопшти заклучоците...

Македонија 11.01.19 | 20:27

Ефтов: Од денеска за мене секој број помножен со 81 е нула

Гласале 81. Од денес секој број помножен со 81 за мене е еднакoв на нула. И тоа огромна нула. Едно огромно празно множество на празни политички кариери, пишува на својот...