Ознака: уставни амандмани
Македонија 14.12.18 | 18:49

Заев: Немаше мечка во амандманите

Видовте, немаше мечка во амандманите, им рече денеска премиерот Зоран Заев на новинарите. Според него, сè околу нивната конечна верзија за која ќе се гласа во јануари...

Македонија 14.12.18 | 13:57

Заев очекува помирување и поддршка за уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека ќе добие целосна поддршка од пратениците за уставните амандамни и дека процесот ќе се заокружи околу средината на...

Балкан 13.12.18 | 11:53

„Катимерини“: Ретките несреќни коментари на Заев се за да ѝ се додвори на домашната публика

Амандманите на македонскиот устав кои треба да бидат ратификувани наскоро во парламентот се во согласност со Преспанскиот договор меѓу Скопје и Атина, соопшти неименуван...

Балкан 13.12.18 | 11:44

Атина задоволна од терминот дијаспора за Македонците надвор од земјата

Уставните ревизии што Собранието на Република Македонија ќе мора да ги ратификува, се во согласност со Преспанскиот договор, изјавија грчките владини извори доцна...

Македонија 13.12.18 | 09:43

Владата го усвои конечниот текст на предлог-амандманите за промена на Уставот

Владата на Република Македонија го усвои финалниот текст на предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија и го достави до Собранието на Република...

Македонија 12.12.18 | 08:38

Владата го подготвува извештајот од јавната дебата за уставните амандмани

Владата на Република Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за главните сугестии...

Македонија 11.12.18 | 09:06

Уставните измени влегуваат во финална фаза

Процесот на уставни измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор влегуваат во финална фаза по петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани....

Македонија 09.12.18 | 08:40

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени...

Македонија 07.12.18 | 14:30

Димитров бара начин да се заобиколува претседателот – засекогаш

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето...

Македонија 07.12.18 | 10:41

Трета јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот

На дебата ќе се обратат вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Експертски осврт на дебата ќе дадат...

Македонија 05.12.18 | 21:16

Поповски: Во преамбулата да стои граѓани на Северна Македонија, македонски народ

На јавната расправа за уставните амандмани денеска зборуваше и професорот Владо Поповски, кој предложи во преамбулата, во новиот текст веднаш по граѓаните на Република...

Македонија 05.12.18 | 21:11

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел...