Ознака: уставни амандмани
Македонија 09.02.19 | 17:02

МНР почна да го користи називот Република Северна Македонија

По исполнување на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, Владата на Република Македонија, ќе го објави во Службен весник...

Македонија 11.01.19 | 22:41

Предавниците и егзекуторите на Македонија славеа во Собранието

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 21:45

Овие пратеници ни го сменија името

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што...

Вести 11.01.19 | 20:57

Мицкоски: Одлуката за промена на идентитетот е одлука на 81 пратеник, не е одлука на македонските граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција одржана по завршувањето на 75. седница на Собранието на Република Македонија ги соопшти заклучоците...

Македонија 11.01.19 | 19:54

Владата ни ја честита Република Северна Македонија

Владата на Република Македонија им честита на сите граѓани и на сите пратеници за преземената одговорност со која, потенцираат, на земјата и се отвораат вратите за НАТО...

Македонија 11.01.19 | 19:36

Ќе ве бараме со потерници… сите до еден

Република Македонија заминува во историјата. Онаква каква што ја знаеме, каква што ја гладеле нашите дедовци, татковци, онаква каква што ја продаде квислиншката влада...

Македонија 11.01.19 | 18:54

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија,...

Македонија 11.01.19 | 18:44

„Зборовите Република Македонија се заменуваат со зборовите Република Северна Македонија“

Со двотретинско мнозинство, со 81 глас за, без против и воздржани Собранието го донесе Амандманот 33. Во моментов трае гласањето и за другите амандмани, Собранието ги...

Македонија 11.01.19 | 18:23

Канческа-Милевска: Предавници не се чуствуваме во ниту еден момент

Во образложувањето на еден од амандманите на уставните амандмани предложен од независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои Владата не го прифати, Елизабета Канческа-Милевска...

Македонија 11.01.19 | 18:09

15-20 минути нè делат од Северна: Договоривме сценарио, почнуваме, НЕМА ИЗЛЕГУВАЊЕ…

Се е договорено, само 15-20 минути не делат од Северна – пратениците на СДСМ добиваат инстриукции од координаторот на претеничката група Јован Митревски како да постапат...

Македонија 10.01.19 | 14:36

Втор ден протести пред Собранието против уставните измени

Група граѓани и покрај студното време и снегот и денеска излегоа на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните измени. Тие велат дека протестот...

Македонија 10.01.19 | 13:46

Заев: Панчо Минов ќе гласа за уставните измени

Премиерот Зоран Заев очекува пратеникот Панчо Минов од ГРОМ да гласа за уставните измени, но и оти се уште не може да каже дека се обезбедени потребните 80 пратеничките...

Македонија 10.01.19 | 12:51

Заев: Ако нема 2/3-мнозинство, ќе следи Централен одбор на СДСМ и ќе си понесеме одговорност

Премиерот Зоран Заев најави дека ако не бидат изгласани уставните амандмани во Собранието, ќе следува Централен одбор на СДСМ на кој биде понесена одговорност. Деновите...

Македонија 10.01.19 | 12:28

Заев: Мицкоски се однесува неодговорно и на Македонија ѝ нанесува само штета

Со повикот на отпор Мицкоски покажал дека не е за ЕУ и НАТО, туку за нов 27 април, изјави денеска премиерот Зоран Заев коментирајќи ја вчерашната изјава на лидерот на опозициската...

Македонија 10.01.19 | 11:47

Македонија се наоѓа пред финалниот акт на црното сценарио на Заев и СДСМ за промена на името на државата, идентитетот, јазикот

Република Македонија се наоѓа пред финалниот акт на црното и срамно сценарио на Зоран Заев и СДСМ за промена на името на државата, идентитетот, јазикот, културата и историјата....

Македонија 10.01.19 | 11:41

Оваа мала група е решена да го однесе Заев во бестрага

Малку сме биле вчера на протестот, констатираа поголем дел од луѓето. Да, може мала на број, но голема по влијание! Да ве потсетам дека и најголемите лавини започнуваат...

Балкан 10.01.19 | 11:17

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

Прашање на часови а не денови е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како...

Македонија 09.01.19 | 10:51

Тeкстови на Предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот

За прогласување на амандманите е потребно двотретинско мнозинство, односно за нив да гласаат 80 од вкупно 120 пратеници во Законодавниот дом. По прогласувањето на амандманите...

Македонија 19.12.18 | 18:26

Комисијата за уставни прашања ги поддржа сите предлог-амандмани за уставни измени

Предлог-амандманите за измени на Уставот, согласно Договорот од Преспа беа поддржани денеска од пратениците во собраниската Комисија за уставни прашања. На седницата...

Македонија 18.12.18 | 10:34

Поднесени седум амандмани на уставните измени – од независната пратеничка група, Алијансата на Албанците, Беса и Мухамед Зекири

До Собранието на Република Македонија во законскиот рок пристигнале седум амандмани на предлог-амандманите на Уставот и тоа два од Алијанса на Албанците, еден од Беса,...