Ознака: Урсула фон дер Лејен
Балкан 09.01.20 | 12:04

Загреб под опсада поради доаѓањето на европските комесари

Поради доаѓањето на еврокомесарите, предводени од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, мерките за безбедност во Загреб од утринава се подигнати...

Свет 30.10.19 | 09:36

Унгарскиот кандидат за еврокомесар доби зелено светло од претседателката на Европската комисија

Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејeн, ја одобри кандидатурата на унгарскиот кандидат за еврокомесар, Оливер Вархелји, како и на Французинот,...

Свет 09.09.19 | 20:40

Утре попладне ќе се знаат новите еврокомесари

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен, која во ноември ќе го преземе управувањето со извршната власт во Брисел, го заврши составот на својот тим за следните пет...

Свет 16.07.19 | 20:55

Урсула фон дер Лејен на местото на Жан-Клод Јункер

Европскиот парламент официјално ја избра германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, за нова претседателка на Европската комисија, на местото на Жан-Клод...

Свет 03.07.19 | 23:02

Фон дер Лејен бара поддршка од ЕП, многу пратеници разочарани

Урсула фон дер Лејен, која челниците на 28-те земји-членки на Европската унија ја предложија за претседател на Европската комисија, од денеска престојува во Стразбур...

Македонија 03.07.19 | 13:00

Убеден сум дека со Вашите човечки и професионални квалитети ќе оставите значаен белег во развојот на Унијата

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ сакам да Ви ја честитам номинацијата за нов претседател на Европската Комисија која треба да ја предводи Европската Унија во наредниот...

Македонија 03.07.19 | 07:32

Ѓорчев: Големи честитки до Фон дер Лејен, германската ЦДУ и Европската народна партија

Големи честитки за Урсула фон дер Лејен, германската ЦДУ и Европската народна партија испрати вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ; Влатко Ѓорчев. Мајка на 7 (седум) деца:...