Ознака: уривање
Македонија 09.06.21 | 10:57

Со силно полициско обезбедување се урива платформата на „Куба либре“ во Охрид

Под силно полициско обезбедување денеска почна најавуваната акција за отстранување на нелегалните градби и урбана опрема од плажите во градското подрачје на Охрид....

Економија 27.03.21 | 16:58

Ново уривање дивоградби во Охрид, концесионерите со плажи бараат внимателност

Поранешни концесионери со плажи во Охрид бараат внимателност од страна на општината и државата при решавање на прашањето за идниот статус на крајбрежјето. Ова доаѓа...

Скопје 15.01.21 | 11:45

Град Скопје потврди: Целосно ќе се уриваат летните тераси на Кеј, ќе има улица за определен број на возила

Град Скопје од наредниот месец ќе почне со градежни работи за целосна реконструкција на кејот „13 Ноември“, со што, како што велат, ќе се реши хаосот и безредието кое...

Скопје 14.12.20 | 15:08

Општина Центар ја урна дивата тераса од гостилницата на Љупчо Ристовски

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар и оваа недела продолжува со активностите за административно отстранување на нелегалните објекти, велат од Општината. Во...

Македонија 20.10.20 | 20:53

Каракачанов: Ќе испратам полк за да ги урне спомениците во Скопје

Министерот за одбрана на Бугарија, во интервју за „Дарик радио“, го повтори ставот дека Македонија мора да се придржува до договорот со Бугарија потпишан пред три...

Скопје 28.09.20 | 10:57

Заев по најавата за уривање: Порта Македонија не го попречува ниту пешачкиот ниту моторниот сообраќај

Премиерот Зоран Заев вели дека со мислењето испратено до Општина Центар, Владата не барала уривање на Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза туку почитување...

Свет 26.09.20 | 13:50

Воен авион се урна во Украина, 25 загинати

Украински воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков во Украина. Како што соопштија од Кабинетот на украинскиот генерален обвинител, бројот...

Македонија 10.07.20 | 18:20

Започна да се урива бетонската база на охридскиот бизнисмен и советник од ДУИ од Охрид, Нефи Усеини

Започна да се урива бетонската база на охридскиот бизнисмен и советник од ДУИ од Охрид, Нефи Усеини. Базата Усени ја направи во јуни минатата година, а за неа, нема ниту...

Македонија 29.06.20 | 13:49

На плажата Канео продолжи уривањето на бетонски платформи

Уривањето бетонски платформи, плочи и потпорни ѕидови на крајбрежјето на Охридското Езеро продожи денеска со активности на плажата Канео во Стариот дел на Охрид. Со...

Калеидоскоп 11.06.20 | 09:59

На протестите во САД се уриваат споменици кои се претставуваат личности од периодот на колонијализмот

Статутата на Кристофер Колумбо останала без глава во Бостон, втора е оштетена во Мајами, трета е фрлена во езеро во Вирџинија, уште една е урната во Сент Пол во Минесота,...

Македонија 20.09.19 | 11:13

Во Охрид почна уривањето на дивоградбите

Во Охрид почна уривањето на првата дивоградба за која претходно било издадено решение за уривање. Таа се наоѓа на улицата „Марко Несторовски“ во месноста Горна Влашка...

Македонија 06.09.19 | 12:53

Охрид ќе почне да ги урива дивоградбите

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески денеска категоричен во изјавата дека изминат е периодот на преговори, договарања и молења со сопствениците на дивоградбите,...

Балкан 27.08.19 | 15:25

Мост се урна во Турција, има жртви!

Две лица загинаа во уривање на мост во турскиот град, Терме. Градот на Црното море е зафатен од поројни дождови кои доведоа до надоаѓање на реките и зголемување на притисокот...

Балкан 07.02.19 | 10:19

Моментот на смртоносното уривање на зградата во Истанбул

Најмалку три лица загинаа откако осумкатница се урна во Истанбул, а властите објавија и снимка од уривањето. Спасувачите од урнатините извлекле шест лица, стапиле во...

Свет 24.12.18 | 10:36

Евакуирана зграда во Сиднеј поради опасност од уривање

Една зграда во центарот на Сиднеј е евакуирана откако станарите слушнале крцкање, јавија локалните медиуми. Повеќе од 140 станари биле евакуирани од зградата „Опал“...