Ознака: Уранија Пировска
Вести 26.11.21 | 10:38

Уранија Пировска нов претседател на Комисијата за помилување, Кежаровски нов член

Претседателот на државата Стево Пендаровски донесе одлука за составот и за именување претседател и членови на Комисијата за помилување. Како што соопшти Кабинерот...

Македонија 09.05.21 | 17:51

Илиевски упорен: Уранија, ајде на дебата ако веруваш во она што го зборуваш!

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил ја повтори поканата до директорката на хелсиншки комитет, Уранија Пировска на дебата. После неколку дена, ја повторувам поканата...

Македонија 22.02.21 | 23:13

Пировска: Институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека институциите...

Македонија 16.08.19 | 18:09

Билјана Апостолова до Уранија Пировска: Доста се богатиш од бранење!

Директорката на универзитетот МИТ Билјана Апостолова со обвинување до претставничката на Хелсиншкиот комитет Уранија Пировска која на премиерот му порача дека ЛГБТ...

Македонија 13.08.19 | 20:35

Уранија Пировска до Заев: Гнасно по многу основи! Тешка демагогија било сè што се збореше

Уранија Пировска, извршната директорка на Хелсиншкиот комитет во Скопје и активистката и борец за човекови права реагира на вечерашната скандалозна изјава на премиерот...

Македонија 04.06.19 | 12:03

Апел до Заев да застане на чело на Парадата на гордоста

На панел дискусијата по повод две години од мандатот на актуелната влада, извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, лично го покани премиерот Зоран...

Македонија 17.04.19 | 13:36

Капацитетот што го нема администрацијата не може да го надомести граѓанскиот сектор

Не може да се очекува граѓанскиот сектор да биде круцијален фактор во преговорите за членство со Европската унија. Граѓанскиот сектор може да помогне со својата одредена...