Ознака: упад
Балкан 04.09.21 | 13:43

Антиваксери упаднаа во студиотo за вести на ТВ Словенија

Група демонстранти кои се противат на вакцинацијата и епидемиолошките мерки упаднаа во студио на ТВ Словенија, се наведува на веб -страницата на таа телевизија. Инцидентот...

Свет 24.07.21 | 10:14

Уште две затворски казни од по 6 месеци за упадот во Капитол Хил

Двајца мажи од американската држава Охајо ќе добијат казна затвор до шест месеци и парична казна од по 5.000 американски долари за учество во упадот во Капитол Хил на...

Свет 07.07.21 | 09:12

САД: Над 535 обвинети за упадот во Капитол Хил

Министерството за правда на САД соопшти дека се обвинети над 535 лица, шест месеци по немирите на 6 јануари во американскиот Капитол Хил. Обвинителството на САД за областа...

Балкан 03.06.21 | 08:24

По грешка: Американски војници упаднаа во фабрика за зејтин во Бугарија

Во Бугарија деновиве се изведува воената вежба „Swift Response“.  На вежбата американските војници предизвикале сериозен дипломатски скандал откако упаднале во една фабрика...

Свет 12.02.21 | 08:41

Демократите прибираат докази дека Трамп го организирал упадот во Конгресот

Демократите во Претставничкиот дом завршија со дводневното изнесување на докази во судскиот процес за импичмент на поранешниот американски претседател Доналд Трамп,...

Свет 09.01.21 | 09:12

„Кај и да сте, ќе ви тропнеме на врата“: Обвиненија и истрага по насилниот упад на Капитол

Членот на Државното собрание на Западна Вирџинија и човек кој упадна во канцеларијата на претседавачот со Претставничкиот дом и се фотографираше додека седеше на нејзината...

Свет 09.01.21 | 08:39

Страшно или смешно: Што правеше Меланија за време на немирите

Многумина се прашуваа каде беше сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп за време на немирите во зградата на Конгресот во Ваингтон. „Си-Ен-Ен“ дознава дека...

Колумни 08.01.21 | 13:37

Повеќе од обично американско кивање

 Васко Шутаров  За моќта на немоќните Да помислиме на момент на пазарџијата, на продавачот на овошје и зеленчук кој живееше во комунизмот и кој во излогот на својот...

Македонија 07.01.21 | 14:32

Заев за случувањата во Вашингтон: Се надеваме дека демократијата да надвладее

Загрижувачки и вознемирувачки се сликите од Вашингтон синоќа. Насилството мора да биде осудено. Се надеваме и веруваме дека демократијата ќе надвладее, напиша премиерот...

Свет 07.01.21 | 10:08

Готово е, Бајден е 46. претседател на САД

Членовите на американскиот Конгрес ја потврдија утрово победата на кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден на претседателските избори, откако ги отфрлија...

Свет 07.01.21 | 10:02

Полицијата снимена како ги крева барикадите, еден си прави и селфи со демонстрант

На „Твитер“ е објавено видео од американската полиција која ги трга барикадите од пред зградата на Конгресот и им дозволува на демонтрантите да поминат, иако во тој...

Свет 07.01.21 | 09:45

Трамп уште во декември повикал на протести на 6 јануари

Американскиот претседател Доналд Трамп со недели тврдеше дека изборите се украдени, а неговите приврзаници вчера упаднаа во Конгресот, симболот на американската демократија. Трамп,...

Балкан 07.01.21 | 08:40

Захариева ги осуди случувањата во САД, побара мирен трансфер на власта

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во име на нејзината земја, на „Твитер“ ги осуди вчерашните случувања во Вашингтон. Ние го осудуваме...

Свет 07.01.21 | 08:27

Четворица загинати по упадот во Конгресот, 53 уапсени

Полицијата на Вашингтон објави дека четири лица загинале за време на вчерашниот упад на приврзаниците на Доналд Трамп во Конгресот. Досега приведени се 53 луѓе, од кои...

Балкан 25.09.20 | 15:18

ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на ОВК, најавени нови апсења

Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС упадна претпладнево во канцелариите на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на...

Македонија 05.12.19 | 15:21

Орка Холдинг со демант за полициската акција

Најостро и со целосна одговорност ги демантираме денешните сенационалистички и неточни информации за полициска акција во фирмата „Монт”, која е дел од Орка Холдингот...

Македонија 03.09.19 | 15:03

Централен регистар: Извршен е упад во компјутерскиот систем, податоците не се загрозени

Централниот регистар на Македонија потврдува дека е извршен упад во компјутерскиот систем и потенцира дека при упадот воопшто не се нарушени состојбата и интегритетот...

Балкан 18.03.19 | 17:23

Уредникот на вториот дневник на РТС за српски „Новости“: Се прашував што ќе се случи ако ја вклучи електричната пила

Oбезбедувањето ми јави дека демонстрантите влегуваат во зградата. Тргнав со лифтот кон вториот влез од Абердарева улица и ги видов како влегуваат. Бргу се вратив назад...

Балкан 17.03.19 | 19:47

Ќе дозволи ли Вучиќ македонско сценарио во Србија?

Дали српскиот суд ќе пресуди повеќе од два века на затворски казни за упадот во националната телевизија како Кривичен од Скопје? Ќе биде ли Македонија пример за она...

Балкан 17.03.19 | 11:45

Маскиран внел моторна пила во зградата на РТС

На видео снимка која кружи по социјалните мрежи од упадот во зградата на РТС се гледа човек со бела фантомка на глава и пила за дрва во рацете. “Demonstranti trčali sa motornom testerom...