Ознака: униформи
Македонија 21.07.21 | 13:06

МВР набави 8000 чивта обувки за полицајците – се овозможуваат подобри услови за работа

Во магацинот на Министерството за внатрешни работи деновиве пристигнаа 8.000 пара чевли со тенок ѓон од италијанскиот производите „Гриспорт“, фабрика што ги снабдува...

Македонија 09.06.21 | 13:22

Вонредна вест! Конечно Спасовски набави нови униформи во Полицијата

Вонредна и „убава“ вест! Конечно по изминување на извесен период „пристигнати“ се новите комплети на униформа за припадниците на македонската полиција, со сарказам...

Македонија 10.05.21 | 09:34

Нов имиџ на Единиците за брзо распоредување, обука и поддшка и Интервентната полиција

Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа, а станува збор за неколку различни униформи, информира денеска на „Фејсбук“, министерот за внатрешни...

Македонија 21.04.21 | 09:20

Донација 7.400 комплети гортекс униформи од Турција за македонската армија

Македонската армија доби нови 7.400 комплети гортекс униформи, како донација од Турција. Примопредавање на донацијата е најавено за денеска напладне во касарната „Илинден“,...

Македонија 12.03.21 | 16:36

Затворската полиција ќе добие нови униформи

По зголемувањето на платите на судската полиција, следуваат и нови униформи за затворската полиција, најави министерот за правда, Бојан Маричиќ. Тој посочи дека веќе...

Естрада 07.03.21 | 18:00

Вработените на Карлеуша мора да ја носат оваа „униформа“

Српската пејачка Јелена Карлеуша речиси никогаш дома не е сама, освен децата, таа постојано има во домот луѓе кои се грижат за нејзиниот дом, двор и гаража. Карлеуша овој...

Македонија 11.12.20 | 12:46

По 12 години шумските полицајци добија чизми, а по 22 години ќе им се зголемат и платите

Припадниците на Шумската полиција по 12 години добија чизми. На денешниот настан по овој повод, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа...

Македонија 10.12.20 | 20:44

Министерството за одбрана набавило униформи од земја која не е членка на НАТО?!

Дали Министерството за одбрана набавило униформи од земја која не е членка на НАТО? Ова прашање на фејсбук го постави Драган Ковачки, кој бара неколку одговори, кои смета...

Македонија 10.08.20 | 11:29

Униформите на полицајците ќе бидат и на албански јазик

Агим Нухиу, министерот за внатрешни работи, на Фејсбук објави дека се потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот...

Македонија 23.06.20 | 16:16

Ковачки до Шекеринска: Замена на пар пантолони и палто не е воведување нова униформа

Полковникот Драган Ковачки ѝ порача на власта на СДСМ дека е неспособна, коментирајќи го денешниот настан во касарната „Илинден“, каде во присуство на министерката...

Македонија 18.11.19 | 14:04

Професионалните војници: Благодариме за покачените плати, но дајте ни униформи и чизми

Пофалба до Министерството за одбрана за покачувањето на платите во Армијата, за решавањето на станбенето прашање и за решението за вработување на 74-та генерација од...

Македонија 18.11.19 | 13:59

НСПВМ: Благодариме за покачените плати, но дајте ни униформи и чизми

Пофалба до Министерството за одбрана за покачувањето на платите во Армијата, за решавањето на станбенето прашање и за решението за вработување на 74-та генерација од...

Твитови 07.11.19 | 14:00

Госпожата Шекеринска и Армијата

Госпожата @Sekerinska матер и еба на армијата. 😢☹️ pic.twitter.com/429SCGdpxg — Штрафцигер (@Shtrafciger) November 7, 2019

Скопје 02.09.19 | 12:37

Во Аеродром пропадна тендерот за униформите: Првачињата денеска прв пат без униформи

Во Општина Аеродром, денекса за прв пат учениците ја почнаа школската година без униформи. Претходно на Фејсбук беше објавено дека тендерот за униформите во општина...

Македонија 17.07.19 | 21:21

Војниците на АРМ добиле наредба – отстранете го името Македонија од униформите

Во гарнизоните на АРМ е дадена наредба да се извади името Македонија од униформите на војниците – тврдат извори од АРМ. Според информациите до кои дојде Република,...

Македонија 06.07.19 | 11:48

Се чека на новите униформи на Армијата усогласени со Уставот и со Уредбата на претседателот

Новите униформи ќе бидат целосно усогласени со Уставот и со Уредбата на претседателот. Во Преспанскиот договор имаме одреден период на транзација и никој не очекува...

Македонија 05.07.19 | 20:51

Освен ново име, Армијата ќе добие и нови униформи

Новите униформи ќе бидат целосно усогласени со Уставот и со Уредбата на претседателот. Во Преспанскиот договор имаме одреден период на транзација и никој не очекува...

Македонија 02.07.19 | 17:14

Министерство за одбрана: Униформите за Армијата мора да се со врвен квалитет – постапката ќе се повтори

Министерството за одбрана соопшти дека „поради неисполнувањето на договорот за набавка на воено-теренската униформа од страна на фирмата која беше избрана во јавна...