Ознака: умрени
Здравје 01.12.20 | 22:28

На 50 минути умирал по еден – ноември е најцрниот месец од почетокот на корона-кризата

Од почетокот на корона-кризата во Македонија до денес најмногу почитати има во ноември, 750 смртни случаи. Дневните извештаи на ИЈЗ покажуваат дека на секои 50 минути умирал...

Македонија 01.12.20 | 18:34

Гробот во кој е закопан умрен од ковид 19 нема да смее да се отвори една година

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Здравје 30.11.20 | 18:06

51-годишен велешанец е 66-тата жртва во овој град

Велешанец на 51-годишна возраст почина утрово во велешката болница, како последица од ковид-19. На инфективното одделение тој се лекувал од 19 ноември. Починатиот велешанец...

Македонија 17.11.20 | 10:42

Македонија со највисока стапка на смртност и на Балканот и во ЕУ

Статистиките покажуваат дека од земјите во регионот, Македонија е со најголема стапка на смртност. По вчерашните фатални бројки од 40 смртни случаи во едно деноноќие,...

Живот 26.06.20 | 10:37

Намален бројот на родени, зголемен бројот на умрени

Според податоците на Државниот завод за статистика во земјава лани се регистрирани 19.845 живородени и 20.446 умрени лица, со што природниот прираст е негативен и изнесува...

Свет 11.03.20 | 12:16

Италија: За само 24 часа 168 починати од Ковид-19

Во Италија, која е најтешко погодена од новиот коронавирус по Кина, дури 168 лица починаа за само 24 часа, што е највисоко за еден ден од 21 февруари од моментот кога беа регистрирани...