Ознака: ултиматум
Македонија 05.07.22 | 19:15

ВО ЖИВО: И на дождот пред Влада: Ултиматум НЕ, благодарам!

Народниот протест против понижувачкиот предлог за Македонија денеска продолжува во 19 часот пред Владата, а потоа ќе продолжи преку Министерството за надворешни работи...

Македонија 05.07.22 | 11:02

И денес во 19 пред влада, но и на други локации: Ултиматум НЕ, благодарам!

Народниот протест против понижувачкиот предлог за Македонија денеска продолжува во 19 часот пред Владата, а потоа ќе продолжи преку Министерството за надворешни работи...

Колумни 04.07.22 | 18:29

НЕ – во македонско име, ултиматум – НЕ, БЛАГОДАРАМ!

Перчо Божиновски Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на европската иднина, тоа е аманет од нашите предци и завет за идните генерации.За да станеме...

Свет 22.04.22 | 20:41

Официјален Кремљ: Русија нема да толерира никакви ултиматуми

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, по разговорот со казахстанскиот министер за надворешни работи Мухтар Тлеуберди, изјави дека Русија нема да...

Свет 28.02.22 | 20:41

Украина нуди амнестија и 5 милиони рубљи на руските војници ако го положат оружјето

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников директно им се обрати на руските војници преку Твитер, барајќи од нив да се предадат. Тој рече дека доколку некој доброволно...

Свет 26.02.22 | 17:37

Украина ги демантираше изјавите дека ги одбила преговорите за примирје со Русија

Украина денеска ги демантираше изјавите дека ги одбила преговорите за примирје со Русија, притоа нагласувајќи дека не се согласува со ултиматуми или неприфатливи...

Македонија 04.10.19 | 10:15

Бузаку: Реџепи да се повлече денеска надоцна до 11.30 часот

По ултиматумот кој му го постави Бузаку, поглаварот Сулејман Реџепи одбива да се повлече, од друга страна, претендентот за водечкото место во ИВЗ најавува дека „понудата“...