Ознака: улично осветлување
Македонија 30.10.22 | 17:14

На општините и на Град Скопје им се забранува основање ЈП за јавно осветлување

Со цел да се спречи злоупотреба и манипулации при обезбедување на универзална услуга на пазарот на електрична енергија, Владата донесе одлука со која на општините и...

Македонија 26.09.22 | 20:18

Јорданов: Го решивме уличното осветлување без да гасиме светилки

Најголем дел од финансиските средства кои што ги прибираме како основ на даноци и такси, кои граѓаните ги плаќаат во општинската каса ќе бидат пренасочени за она кое...

Скопје 08.05.22 | 13:41

Во Карпош се штеди: Улично осветлување ќе има цела ноќ, ќе свети секоја втора светилка

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, воведува нова мерка за штедење на електричната енергија за улично осветлување. Станува збор за исклучување на...

Скопје 27.04.22 | 19:19

Карпош ќе остане во мрак, Јакимовски реши со тајмери да го исклучува осветлувањето за да штеди

Откако веќе десетина дена карпошани се жалат дека немаат улично осветлување и дека улиците кои се под надлежност на Општина Карпош се во целосна темница, со свој став...

Скопје 17.04.22 | 22:03

Карпош 1 во мрак!

Уличното осветлување во скопски Карпош не функционира. Жителите од Кaрпош 1 се жалат на темните улици низ кои се движат. Единствено осветлување е светлината која доаѓа...

Скопје 09.02.22 | 16:49

Смилевски: Костовски нема визија, вистината е мој сојузник

Поранешниот градоначалник на општина Бутел Велимир Смилевски вели дека се манипулации информациите изнесени на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, во кои е обвинет дека...

Скопје 09.02.22 | 12:11

Лефков: Градоначалници на СДСМ преку тендери испумпувале пари, по методот најниска цена – 9 производи рушат цена, а едниот кој е набавуван чинел суво злато

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, обвинува дека градоначалниците на СДСМ имале изграден систем на криминални тендери. Реакцијата на Лефков ја пренесуваме...

Скопје 09.02.22 | 08:38

Денеска првата „бомба“ на ВМРО-ДПМНЕ: Kaко еден градоначалник на СДСМ преку тендер за улично осветлување направил криминал

ВМРО-ДПМНЕ од денеска започнува со објавувањето на, како што велат од партијата, криминални тендери на претходните градоначалници од СДСМ/ДУИ. -Започнуваме со објавување...

Скопје 22.01.22 | 18:38

Со договорите на Георгиевски Гази Баба требаше да биде поосветлена од градот на светлината Париз

Пред да ги претставиме тендерите и договорите за денес кои што треба да ги видат граѓаните на тема Гази Баба и јавно осветлување, уште еднаш да ги повикаме институциите...

Скопје 20.01.22 | 12:57

На сомнителен начин во време на СДСМ испумпани над 11 милиони денари за улично осветлување во Гази Баба

Од денеска ќе отпочнеме со разоткривање на сомнителните и криминални зделки на градоначалниците кои што функционираа од СДСМ во претходниот мандат, соопшти на денешната...

Економија 04.09.21 | 12:02

Поскапе комуналната такса: Место по 149 денари, за улично осветлување плаќаме по 168 денари

Со зголемување на цената на електричната енергија, се зголеми и комуналната такса за јавното осветлување што ја има во секоја сметка за струја, испратена до домаќинствата....